„Existuje zde nebezpečí šíření viru mezi převážně mladými lidmi, kteří natěsnáni na sebe nemají respirátor a nejsou ani vakcinováni,“ uvedli pražští hygienici na webu s tím, že jeden konkrétní podnik při takzvaném trasování nahlásilo od konce června 28 nakažených lidí.

Na Vinohradech v polovině minulého měsíce otevřel po 250 dnech klub Techtle Mechtle, který vládní politici a odborníci rádi předhazují veřejnosti jako varování, protože loni v létě se zde na večírku nakazila koronavirem více než stovka účastníků.

Provozovatel však nyní hosty důrazně upozorňuje, že je nutné nosit ochranu dýchacích cest ve vnitřních prostorách (s výjimkou konzumace) a pro vstup je nutný test, očkování či prodělání nemoci. Zda se všechna platná protikoronavirová opatření v podobných zařízeních, kde je – slovníkem pražské hygienické stanice – „kromě nabídky nápojů a stravy produkována také moderní dynamická hudba“, dodržují, budou kontrolovat hygienici doprovázeni policisty.

Klub Techtle Mechtle na Vinohradské ulici
Covidové techtle mechtle. V baru se nakazilo 68 lidí, až 200 končí v karanténě

„Produkce hudby je sice dovolena, avšak je zakázán tanec, neboť jde o typ fyzické aktivity, kde při počtu relativně vysokého množství lidí na jednom místě dochází k velmi snadnému přenosu viru,“ upozornil mluvčí Zbyněk Boublík. Dodal, že taková kontrola už v jednom z pražských nočních klubů proběhla a provozovatel musel upravit stoly a židle.

Podle opatření ministrestva zdravotnictví, které opět vede Adam Vojtěch (za ANO), totiž nesmí sedět spolu více než čtyři lidé. Uvnitř nesmí být ani více hostů, než je počet míst k sezení. „Jeden člověk bez testu zaplatil za přestupek na místě blokovou pokutu,“ informoval mluvčí pražských hygieniků.

Negativní vývoj vedl k razantnímu kroku

Hygienická stanice „se znepokojením“ sleduje negativní vývoj posledních dní, proto se rozhodla k razatnímu kroku, který posvětil Vojtěchův resort. Policie kromě těchto plánovaných „zátahů“ musí reagovat navíc rovněž na oznámení na linku 158.

Data z metropole ukazují, že za týden (hojně sledovaná) incidence stoupla z 30 na 42 případů na 100 tisíc obyvatel. Koronavirus se teď vyskytuje především mezi lidmi od 16 do 19 let, rostou počty pozitivních testů rovněž mezi dětmi. „Nárůst v mladších věkových skupinách je způsoben zejména aktivitami těchto osob, jakými jsou například časté setkávání při sportování či zábavě. Svoji roli sehrává rovněž zatím nízká proočkovanost v předmětných věkových skupinách,“ sdělil Boublík.

Ilustrační foto
Mejdan nad Prahou. Policisté překazili večírek na střeše obchodního domu Kotva

Školáci bez vakcíny se navíc musí testovat například i kvůli letním táborům. Mladší ročníky mohou mít na rozdíl od seniorů rovněž větší chuť cestovat do zahraničí.

Důležité je, že podíl počtu osob s laboratorně potvrzeným testem na přítmonost viru SARS-CoV-2 však výrazně neroste, ve středu bylo v celé zemi pozitivní jedno procento z testovaných, celkově je pak výskyt nakažených v řádech setin promile, ještě před pár měsíci klíčový ukazatel vážnosti epidemie covidu – tedy počet hospitalizovaných – se navíc nyní naopak snižuje.

Retroparty
Nelegální párty: praktiky jako před rokem 1989 i nešvar kvůli exemplární pokutě

Přesto pražská hygiena nabádá občany k „obezřetnosti a odpovědnosti“, nakáza se dle šetření jejích pracovníků objevila třeba v open space kanceláři nebo ve sportovním týmu, kdy šest lidí chytlo koronavirus pravděpodobně od soupeře.