Radnici Prahy 18došla trpělivost a rozhodla se po vzoru Prahy 9, která omezila stání uSazka Areny, zamezit návštěvníkům vparkování mezi domy místních obyvatel.

Omezení parkování by se mimo jiné mělo dotknout části Tupolevovy ulice a ulic Chlebovické, Příborské, Dobratické nebo Bukovecké. Vnich a jejich okolí by mělo vzniknout na 498stání pro lidi strvalým bydlištěm, vlastníky nemovitostí nebo místní podnikatele, 61míst pro návštěvníky a 30míst pro zdravotně a tělesně postižené.

Nová zátěž pro Letňany

„VLetňanech máme již tradiční problém sparkováním vokolí výstaviště, protože jeho okolí zaplavují při akcích automobily návštěvníků,“ popsal místostarosta Prahy 18David Kolínský.

Podle něj by se navíc situace mohla vdalších měsících výrazně zhoršit kvůli nové stanici metra a výstavbě nové administrativní budovy. „Obáváme se, že poté bude naše městská část sloužit jako jedno parkoviště lidí zokrajových částí Prahy nebo Středočeského kraje,“ dodal Kolínský.

Parkování bude pro místní zdarma

Praha 18proto vpondělí 11.února představí veřejnosti projekt rezidenčního parkování. Ten by radnice chtěla spustit od 20.března. „Jde ooperativní opatření, které zůstane vplatnosti do doby, než Letňany přistoupí ksystému zón placeného stání magistrátu,“ popsal místostarosta.

Systém proto bude fungovat jinak než umagistrátního projektu. „Parkování bude vzóně pro místí inávštěvníky zdarma,“ uvedl jeden zhlavních rozdílů místostarosta Prahy 18David Kolínský. Radnice také dodává, že pokud lidé doloží potřebné doklady, může mít jedna rodina ivíce karet. Karty budou vydávány také na služební vozy lidí, kteří mají vLetňanech trvalé bydliště. Parkovací kartu si mohou lidé vyzvednou od 11.února na radnici. Bez ní by jim vbudoucnu mohl hrozit odtah automobilu.

Místní nápad radnice vítají. „Sparkováním při akcích je tu skutečně velký problém. Někdy tu dokonce stáli policisté a pouštěli nás kvýstavišti jenom na občanku,“ nelíbí se současná situace jedné zobyvatelek Chlebovickéulice.

Lidem, kteří ale nebydlí vulicích trvale, návrh radnice příliš optimismu nedodává. „Chápu, že pro místní lidi je to řešení, pro mě to ale bude komplikace. Parkuji vLetňanech dvakrát týdně, teď budu muset hledat místo na sídlišti nebo uhypermarketů,“ krčí rameny Iveta Gregorová, která vúterý 5.února parkovala vulici Dobratická.