Například Praha 2 oživila projekt podzemních garáží pod Tylovým náměstím. „Do konce tohoto roku bude hotova ověřovací studie, která ukáže, zda je taková stavba možná,“ potvrdil místostarosta druhé městské části Jiří Paluska. Letos se tedy po několikaletých dohadech ukáže, zda vinohradská radnice bude v projektu pokračovat. Současná vize však počítá se čtyřmi patry, přičemž první by mohlo patřit obchodům.

Tylovo náměstí je jednou ze čtyř zvažovaných lokalit. Mezi další patří Jiráskovo nábřeží nebo Karlovo náměstí, kde by stání mohlo být pod nezelenými plochami náměstí. „Podzemní garáže by mohly být v Praze 2 dvojího typu. Buď poloveřejné, kde by kromě parkování pro rezidenty bylo místo i pro firmy a obchody, nebo soukromé, které by si mohli pořizovat majitelédomů ve vnitroblocích. V tomto případě jde však o dalekou budoucnost,“ popsal plány Paluska. Plánují je Praha 6, 10 a 11 S podzemními garážemi však v Praze počítá také šestá, desátá a jedenáctá městská část.

V Praze 6 se už začal stavět první projekt, a to mezi Kafkovou a Wüchterlovou ulicí. Rada Prahy 6 zadala v polovině března další dopravní studii parkování. Dejvická radnice hodlala vybudovat ještě další garáže, a to pod Puškinovým náměstím. Proti tomu ale vystupovali někteří místní obyvatelé, a tak městská část od svého záměru ustoupila.

Rada Prahy 11 si záměr výstavby garážového stání pod ulicí Křejpského odsouhlasila loni. Jenže letos se jim do cesty postavilo občanské sdružení a městská část záměr výstavby garáží pozastavila. Koncepci podzemních parkovišť připravují od konce loňského roku také v Praze 5.

Studie čeká i Prahu 7. „Potíže s parkováním v první fázi zčásti vyřeší zavedení zón placených stání. Po jejich zprovoznění bude vypracována další koncepce, která se bude zabývat možnostmi výstavby nových parkovacích míst nadzemních a podzemních garážích či ve vnitroblocích,“ řekl mluvčí úřadu Martin Vokuš.

Více se dočtete v dnešním Pražském deníku na str. 13.