V úterýse na tom shodli radní pražského magistrátu.Novinka začala platit ve všech městských částech, kde funguje systém placeného stání.

Změna platí všude s jedinou vyjímkou

V zelených zónách určených pro střednědobé parkování a v oranžových pro krátkodobá stání se od začátku parkovalo zdarma o pouze víkendech, jak to ale bude se svátky rada pozapomněla vyřešit.

„Schválené změny se budou týkat prakticky všech parkomatů na území Prahy, jedinou výjimkou je oblast Karlova náměstí, kde jsou automaty v provozu sedm dní v týdnu a řidiči si musejí mince připravit i o sobotách a nedělích,“ informoval náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

O Vánocích na sedmičce zruší čáry

Poprvé by mohli zájemci parkovat zdarma o Vánocích. Největší úlevu pro své obyvatele přichystal úřad sedmé městské části. Tady se totiž parkovací čáry na pár dní zruší úplně a majitelé automobilů mohou zaparkovat kdekoliv.

„Během vánočních svátků se v Praze 7 neočekává velká dopravní zátěž. Vánoce jsou navíc svátky, kdy se lidé mezi sebou navštěvují a parkování by je mohlo potrápit,“ popsal místostarosta Prahy 7 Josef Neuberg (ODS).

Místní vstřícný krok povětšinou vítají. „Zrovna jsme řešili, jak to uděláme, když přijedou příbuzní z Jablonce. Radnice nám vytrhla trn z paty,“ popsal František Kadeřábek z Holešovic.

Podle Blažka by měla radnice o změnách přes svátky své obyvatele informovat rovněž upozorněními na dopravních značkách.

V ostatních částech senebude platit

Ostatní městské části výjimečné zrušení „čar“ neplánují. Stojí však za zrušení placení o svátcích. „Magistrátu už jsme to navrhovali. O Vánocích tedy mohou parkovat v oranžových zónách. Podle našich zkušeností jsou o víkendech a svátcích téměř prázdné,“ popsal minulý týden mluvčí třetí městské části Jan Sotona.

Zóny placeného stání vznikly v říjnu 2007 v části Prahy 1, postupně se k nim přidala Praha 2, 3 a 7. Uvažuje o nich i Praha 6 a 8.