Praha 1 i 2 totiž už zavedly rezidentní zóny a ten, kdo není místní, si bez zaplacení neškrtne. Co se tedy nabízí těm, kteří chtějí zajet do centra města, přestože tam nebydlí? Odstavit auto právě na Smíchově. Tomu chce radnice Prahy 5 učinit přítrž. Na svých webových stránkách informuje: zóny zavede také a to hned v prvním čtvrtletí příštího roku. Pokud na to kývne magistrát.

Deníku to potvrdil místostarosta Prahy 5 odpovědný za dopravu Jiří Vejmelka (VV). Jako první podle něj přijde na řadu právě centrální Smíchov, a dokonce i část Košíř. Přesněji území podél Plzeňské ulice až ke Kotlářce. Zóny se objeví také podél Radlické a Štefánikova nábřeží. V další fázi se prý uvažuje o Motole. Hlavně o okolí motolské nemocnice.Vejmelka zároveň připustil, že velké množství lidí ze Smíchova radnici v tomto směru urgovalo.

„Nechali jsme si zpracovat analýzu, která zmapovala dotčené území. Projekt zavedení zón představíme už šestnáctého listopadu,“ říká Vejmelka. „Výsledky analýzy týkající se centrálního Smíchova a území podél Plzeňské a Radlické vyznívají jednoznačně pro zavedení takzvaných smíšených zón. Deficit parkovacích míst je velmi markantní,“ vysvětluje místostarosta pro dopravu.

Vše by prý mělo jít hladce a rychle. Návrh by ještě do konce roku měla schválit rada a pravděpodobně také zastupitelstvo Prahy 5.

„Taková je podmínka magistrátu. Ten by na základě precedentního rozhodnutí ve věci zavedení zón na Praze 3 mohl náš návrh schválit. Zóny by pak mohly začít fungovat v prvním kvartále příštího roku,“ dodal Vejmelka.

Převažovat prý mají zóny smíšené. To znamená, že od 8 do 18 hodin by na Smíchově zaparkovali všichni za poplatek, od osmnácté hodiny do šesté ranní by pak v zónách zaparkovali pouze rezidenti. Mezi 6 a 8 hodinou by bylo parkování zdarma pro kohokoliv.

ANKETA: Souhlasíte se zavedením parkovacích zón na Smíchově?

Martin (Praha 10)

To je pro mě novinka. Doufám, že to neprojde. Na Smíchově obvykle parkuji, když potřebuji vyřídit něco v centru. Nakonec ty zóny zavedou v celé Praze.

František (Praha 5)
Se zavedením zón souhlasím. Zkuste si na Smíchově zaparkovat. Nejde to. Ostatním by se také nelíbilo, kdyby jim před domem parkovali cizí lidé.

Zuzana (Praha 13)

Mně to určitě vyhovovat nebude. I když samozřejmě chápu lidi ze Smíchova. Jednou si to museli na radnici vynutit. Dopadne to tak, že zóny budou po celé Praze.

Marta (Praha 6)
Já po Praze autem zásadně nejezdím. Je mi to tedy srdečně jedno. Hlasovala bych pro, kdyby chtěli zavést zóny u nás na šestce. Máme tam také příliš mnoho aut.

Jolana (Praha 5)
Rozhodně souhlasím se zónami nejen na Smíchově. Lidé si musí zvyknout na to, že zajet autem do centra města je luxus a ne samozřejmost. Ať více využívají MHD.

Veronika (Praha 5)
Aut je tu mnoho - a stejně jich už nikdy nebude méně. Spíš naopak. Myšlenku zón vítám. Prioritní právo zaparkovat na Smíchově by měli mít ti, kdo tam bydlí.