Radnice uvedených městských částí se nyní dohodly. Od 1. prosince zavedou takzvané průnikové zóny.

„Naši občané z nejvíce postižených ulic si budou moci zakoupit rezidenční či podnikatelské karty v Praze 2 i 3 a k parkování využít i vyznačené ulice na jejich území,“ vysvětlil změny starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS).

„Jsme poslední mohykáni, poslední městská část, která do širšího centra zasahuje a přitom nezavedla parkovací zóny,“ říká tajemník Prahy 10 Martin Slavík (ODS). „Považujeme je totiž za nekoncepční. Jsou dobré pro historické centrum, ne však pro naši městskou část,“ soudí.

Oranžové zóny

V několika ulicích na hranicích mezi obvody tak budou moci parkovat obyvatelé sousedících městských částí. V Praze 2 se tyto změny týkají ulic Rybalkova, Máchova a Francouzská.

Dotknou se také severní strany Šrobárovy ulice v Praze 3 v úseku Jičínská – Hradecká, která již nebude rezidentní modrou zónou, ale oranžovou, kde bude moci přes den parkovat každý dvě hodiny za poplatek. V noci a o svátcích bezplatně.

Plány na podzemní garáže

O parkovací kartu na komunikace vyhrazené pro rezidenty Prahy 2 teď mohou žádat občané z Prahy 10 z ulic Máchova, Rybalkova a Francouzská. Kartu jim vydá příslušný úřad Prahy 2. Parkovací kartu pro Prahu 3 získají obyvatelé Prahy 10 z ulic Dykova, Nitranská, Řipská, Chorvatská, Korunní a Sobotecká.

„Aut je stále více, nevejdou se sem. Jedinou variantou dlouhodobého řešení je budování podzemních parkovacích míst. Rádi bychom do budoucna v naší městské části vybudovali dalších 300 až 400 parkovacích míst,“ informoval starosta Prahy 10 Lipovský. Vybudování jednoho podzemního parkovacího místa podle něj vyjde až na 750 tisíc korun.