„Přišla jsem už dnes, abych to měla vyřízené. Upřímně moc nevěřím, že zavedení zón v naší čtvrti zlepší situaci s parkováním,“ sdělila Věra reportérovi Pražského deníku.

close Parkovací zóny v Praze 10. info Zdroj: Deník zoom_in

Izraelský občan s trvalým bydlištěm ve Vršovicích, který si nepřál uvést jméno, spojil zařízení „parkovačky“ s dalšími úředními úkony. „U našeho bytu je s parkováním problém. Zejména ráno a po sedmé večer,“ poznamenal.

Na chodbě čekal i pan Martin, jenž si kvůli „modrým zónám“ vyřídil na „desítce“ trvalý pobyt. „Bydlím tady pět let, ale teprve teď přišel pádný důvod pro přihlášení trvalého pobytu,“ řekl Martin.

Cesta vede i přes internet

V místnosti s přepážkami i na chodbě jsou k dispozici označení pracovníci úřadu, na které se mohou zájemci obrátit s dotazy. Doporučují, aby lidé používali při platbě pro urychlení kartu. A seznamují s možností předplatit si roční či půlroční parkování v rezidenční zóně přes internet. Cesta k tomu vede přes web parkujvklidu.cz a vytočení příslušného telefonního čísla. Po něm už je třeba jen číslo občanského průkazu.

Radnice nicméně počítá s tím, že mnoho lidí, hlavně starších, upřednostní registraci „parkovačky“ i její následné prodlužování přímo na úřadě. Vedení Prahy 10 proto vyčlenilo pro tuto agendu prostorný sál, dosud určený pro schůze zastupitelů.

„Jiný vhodný prostor nemáme a přišlo nám zbytečné kvůli tomu něco pronajímat,“ vysvětlil místostarosta Martin Sekal (ODS). Podle něj neměla městská část jinou možnost než placené zóny zavést.

„Z prvních deseti částí jsme poslední, kdo tak ještě neučinil. Z Prahy 10 se tak stalo náhradní parkoviště pro lidi z okolí,“ dodal Sekal. Praha 10 má podle něj zhruba 25 tisíc parkovacích míst a jejich deficit odhaduje radnice na 10 tisíc.