V budoucnu lovení kovových mincí po kapsách možná odpadne i řidičům, kteří chtějí zaparkovat v jedné z návštěvnických zón v centru Prahy. Takové plány má totiž společnost Expansion group, která projekt sms platby zajišťuje. Konečné rozhodnutí teď leží na magistrátu a jednotlivých městských částech. „O možnosti teď s městem jednáme, musíme především ještě dořešit, jak by se zaplacené parkování kontrolovalo,“ uvedl člen představitelstva Expansion group Radoslav Súkala.

V praxi by mohl systém fungovat dvojím způsobem. Buď by řidič poslal SMS zprávu s číslem nejbližšího parkovacíh automatu a několik sekund počkal, než mu vyjede lístek, který by umístil za okno. Druhá možnost by spočívala v tom, že by poslal SMS do on-line systému, k němuž by měli přístup strážníci, a ti by pak jeho prostřednictvím ověřili, zda skutečně platil.

SMS se zatím neosvědčily

Podle Libora Šímy z magistrátního hlavní město zatím myšlenku úplně nezatratilo, ale v blízké budoucnosti ji zřejmě nezrealizuje. „Automaty ale funkci placení zón přes SMS podporují a několik nabídek už jsme obdrželi,“ sdělil Šíma. Zejména druhý typ placení má totiž jeden háček.

Parkující automobily by mohli kontrolovat pouze ti strážníci, kteří mají okamžitý přístup do databáze, tedy například pochůzkáři vybaveni notebooky. To by ale nešlo zřejmě zajistit u všech,“ uvedl Šíma. Podle něj navíc systém placení přes SMS neosvědčil ani v jednom z evropských měst. „Pokusy byly, ale že by SMS někde spolehlivě fungovaly, o tom nevím,“ dodal Šíma.

Městské části nejsou proti

Městské části se zatím proti novince zády nestaví, některé by je dokonce uvítaly. „My se tomu určitě nebráníme, byla by to služba pro občany. A leckomu by to ušetřilo čas a ulehčilo placení,“ řekl za vedení žižkovské radnice mluvčí Jan Sotona.

Úplně to nevylučuje ani sedmý městský obvod. Ti ale pochybují o tom, jestli by bylo do systému vhodné zapojit další subjekt. „Už tak jsou v celém procesu zaangažovány správcovské firmy, obvodní radnice a magistrát,“ sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Platby formou sms vzbudily u Pražanů oblibu. Zhruba patnáct tisíc lidí denně si tímto způsobem koupí například jízdenku v městské hromadné dopravě. Mobil místo drobných vytáhnou z kapsy rovněž stovky pacientů Všeobecné fakultní nemocnice.

Jak platit SMS

U lékaře. SMS ve tvaru LEKAR VFN se odešle na číslo 90 222 s koncovkou 30 nebo 90 (podle výše platby). Za poslání se neplatí. Službu nabízí jen Všeobecná fakultní nemocnice.Podrobnostik této službě najdete ZDE.
V tramvaji či metru. SMS ve tvaru DPT se odešle na telefonní číslo 902 06 26 (za 26 korun). Do dvou minut se na displeji objeví SMS jízdenka, jejíž platnost je 90 minut.
Parkování. Pokud se zavede, pošle řidič SMS, která bude zřejmě obsahovat kód automatu a částku. Příslušný přístroj mu vydá lístek, nebo platbu on-line prověří strážníci s notebookem.

Lucie Boháčová, Hana Válková