Původně plánované zásahy do životního prostředí byly podle pražského radního pro životní prostředí Petra Štěpánka (SZ) naprosto nepřijatelné. „Vyvodil jsem z toho i personální důsledky,“ uvedl. Se zástupci smíchovské radnice provedl v lesoparku Cibulka místní šetření. „Zjistili jsme, že u svahu pod čínským altánem, kde byl dříve ovocný sad, dochází k sesuvům půdy. Proto byl znovu osázen,“ popsal radní Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD).

Místo nádrží vzniknou mokřady

Změněna bude i funkce dvou vodních nádrží. „Dojde téměř k jejich vypuštění. V budoucnu budou plnit spíše funkci mokřadů. Pokud v důsledku toho dojde k úhynu stromů, tak se to nebude dělat tak, že se proto vykácí kus lesa, ale půjde spíše o charakter lužního lesa, kdy se odstraní stromy, které budou podmáčené,“ doplnil Štěpánek.

Radní Smetana ujistil, že půjde o úbytek maximálně deseti procent stromů s tím, že to nebude naráz, ale v průběhu několika let. Cílem magistrátu je také čistě smrkový les zrůznorodit. „Postupně ho chceme změnit v les smíšený až listnatý. Nelze to ale udělat naráz. Když budeme postupovat po jednotlivých krocích, tak i místní živočichové budou mít dostatek času nalézt si nové útočiště v jiném smrkovém porostu,“ vysvětlil Štěpánek. „Pokud vše bude tak, jak slibují, budu spokojená. Dokud to ale neuvidím černé na bílém, nebudu věřit ničemu,“ tvrdí Irena Morchová, která v blízkosti Cibulky žije a v minulosti iniciovala protesty proti kácení.

Kdo dohlédne na kácení?

Místní také trápí, kdo bude na kácení dohlížet. „Lehce by se mohlo stát, že někdo porazí, co se mu bude hodit, a pak bude tvrdit, že to bylo poškozené,“ strachuje se Morchová.

Podle Štěpánka k něčemu takovému ale vůbec nemůže dojít. „Kácí se podle lesního hospodářského plánu. Navíc budeme mít mezinárodní certifikát, takže se budeme řídit přísnými předpisy.“ Zbytek parku by měl být za zhruba 50 milionů zkultivován. Obnovena by měla být i síť cest, sochy či informační tabule. Zda se rekonstrukce dočká i usedlost s čínským altánem, které parku dominují, zatím nikdo neví.

„Vlastník se je nyní snaží prodat. Musíme tedy počkat na nového majitele, se kterým budeme jednat,“ tvrdí Smetana. Zájem o koupi prý v minulosti mělo i město. Cena pro něj byla ale příliš vysoká. „Z doslechu vím, že mělo jít o 150 milionů,“ dodal Smetana.