Jméno po Františku Suchém nese park za Strašnickým krematoriem od srpna loňského roku. Cedule s označením a vysvětlením pojmenování v něm dodnes chyběly. „Před několika týdny jsme se s Františkem Suchým potkali a byl smutný. Říkal mi, že by se rád dožil toho, aby park byl označen po jeho otci," řekl v pátek při slavnostním aktu Mikuláš Kroupa ze sdružení Post Bellum, které spolu s Prahou 10 park cedulemi nechalo označit. Cedule měl po novém pojmenování instalovat pražský magistrát.

Nově pojmenovaný park je ve Strašnicích mezi ulicemi Nad Olšinami, Nad Primaskou a Za Strašnickou vozovnou, nedaleko krematoria, kde za protektorátu začalo gestapo spalovat popravené z Pankráce i Kobylis. Ředitel Suchý si vyžádal seznamy popravených k nahlédnutí, po nocích je pak se synem tajně opsal.

V době pražského povstání otec i syn bojovali se zbraní v ruce. Po komunistickém převratu začali pomáhat rodinám, které byly převáděny přes hranice. František Suchý mladší byl v kontaktu s odbojovou skupinu, která šířila letáky a začal ukrývat agenta chodce, který ho nakonec prozradil. Dostal za to pětadvacetiletý trest, 12 let si ve věznicích odseděl.

Popel zachránil pro jejich rodiny

„Před soudem byl povolán do vyšetřovací místnosti, kde mu Státní bezpečnost nabídla, aby podepsal spolupráci a může jít domů. Nebo že mu zaručuje popravu," popsal Kroupa. „Nerozmýšlel jsem se vůbec. Vzpomněl jsem si na svou maminku, ta by mi to neodpustila," reagoval na to Suchý.

Skromně mluví i o své odbojové činnosti. „To, co jsem udělal, byla povinnost každého správného Čecha. To je můj názor," dodal s tím, že chválu si zaslouží jeho rodiče.

Za druhé světové války bylo ve Strašnicích bez vědomí pozůstalých zpopelněno asi 2200 lidí. Šlo například o spisovatele Vladislava Vančuru, generála Josefa Mašína či biskupa Gorazda. „Jejich jména většinou Suchý zachytil a popel zachránil pro jejich rodiny. Podobné to bylo v době perzekucí na začátku 50. let," popsal Kroupa.

Čtěte také: Ředitel krematoria chránil popel politických vězňů, nyní má park