Dvouletý spor o parčík v Kouřimské ulici, který chtěl developer zastavět, možná brzy skončí. Radní Prahy 3 se totiž dohodli se stavební firmou BDS na tom, že od ní pozemek odkoupí.

K záchraně zelené oázy už teď stačí jediné, aby záměr posvětili také zastupitelé městské části.

Chyba v územním plánu

Celý případ začal na podzim 2007, kdy se majitel pozemku, Stavební spořitelna České spořitelny, rozhodl parčík na Vinohradech prodat jako stavební parcelu ve veřejné dražbě. Umožnila to chyba v územním plánu, která malý parčík uváděla jako stavební parcelu.

Proti likvidaci oddechové zóny uspořádali místní obyvatelé z občanského sdružení Kouřimský park protestní shromáždění a na jejich stranu se postavila také městská část Praha 3.

„Jasně jsme deklarovali, že považuje výstavbu několikapatrového objektu na zmíněné parcele za naprosto nepřijatelnou a v budoucnu využijeme všech právních možností, jak případné výstavbě zabránit. Zahuštění zástavby by posunulo úroveň bydlení ze standardů evropských na úroveň dělnických čtvrtí v období průmyslové revoluce,“ prohlásil radní pro územní rozvoj Ondřej Pecha.

Dražba za deset milionů

Místní obyvatelé viděli největší nedostatek v tom, že Česká spořitelna třetí pražskou městskou část o svém záměru neinformovala a dala pozemek rovnou do dražby, z níž utrží co nejvíc. Parcelu koupila jako jediný zájemce společnost BDS za vyvolávací cenu 10 milionů korun, a to přesto, že odhadní cena byla stanovena na 16 milionů korun.

„Městská část se dražby jako zájemce nemůže již z principu zúčastnit, protože takovýto majetkový úkon musí schválit zastupitelstvo, což při prodeji formou přihazování není možné,“ říká místostarosta Prahy 3 pro investice Jan Šmíd.

Na dohodě vydělali

Radnice Prahy 3 nejdříve podala návrh na změnu územního plánu, který by výstavbě zabránil, a nakonec se s novým majitelem dohodla na odkoupení pozemku.

Firma BDS vyčíslila celkovou cenu pozemku s prokazatelnými náklady souvisejícími s jeho nabytím a s přípravou stavby na 13,5 milionu korun. Nakonec se však s městskou částí dohodla na konečné ceně 11,5 milionů korun.

„Pokud se parčík podaří zachránit, bude to skvělé. Jen aby se ale za několik měsíců neobjevil záměr městské části vystavět tady například podzemní garáže,“ řekla jedna z místní obyvatelek.