Počátek má z období komunismu, při vytváření sídliště, bylo v plánu vystavět v těchto místech kulturní dům. V devadesátých letech zapomněla Praha změnit územní plány uvnitř sídlišť a mnoho spekulantů si tady nakoupilo pozemky s tím, že zde postaví velké stavby.

„Doposud s mnohými z nich samozřejmě vedeme spory, protože přesně tomuhle chceme zabránit. Chceme právě naopak, aby už tak hustá zástavba byla vykompenzována dostatečným množstvím zeleně pro všechny obyvatele naší městské části, “ říká k tomu starosta Prahy 9 Jan Jarolím.

Když vznikla stanice metra Střížkov, znamenalo to, že na okolních pozemcích přístupnost stanice, nemůže být o další zástavbě řeč. Praha projevila zájem o pozemky u metra, protože jsou určeny pro jeho provoz.

Původně jsem dokonce počítal s tím, že tam vznikne zastavěná plocha ve výši 67 tisíc metrů čtverečných. Tento projekt starosta Jan Jarolím razantně odmítl s tím, že ani další projekty nebyly uspokojivé,“ vzpomíná místostarosta Tomáš Portlík.

Projekt zachová zeleň

V roce 2011 se „devítka“ rozhodla, že má-li zde nějaká stavba vzniknout, musí projekt navazovat na park Přátelství, tedy že projekt zachová zeleň. Částečnou inspirací měla být Galerie Harfa se svojí zelenou střechou. Začalo se ale brzy ukazovat, že věc nemá řešení.

„Řekli jsme si, že pokud chceme mít dlouhodobě jistotu, co s tímto územím bude a chceme-li prodloužit park Přátelství - tedy to co by mělo být přirozeným zeleným prostorem Proseku a Střížkova - budeme muset zahájit jednání o vykoupení pozemků,“ říká k tomu místostarosta Marek Doležal.

Jednání potom trvala více jak pět let. Byla podle místostarosty komplikovaná, protože zazněla řada požadavků, které však městská část nebyla schopna splnit, protože byly z různých důvodů nerealizovatelné. Letos už ale obě strany dospěly k dohodě.

Čtěte také: Praha 9 plánuje výrazně rozšířit park Přátelství na Proseku

Pavel Kámen