Jednotlivé týmy své první návrhy přivezou do Prahy v dubnu. Po rozsáhlé diskusi je upraví a v září mezinárodní komise vybere vítězný návrh a tým. Plánuje se, že kromě parku budou upraveny i prostory po okraji náměstí. V současnosti se např. řeší úprava Resslovy ulice, kde by měly přibýt přechody.

Náměstí prošlo úpravou už v minulosti 

Samotnou diskusi o úpravě provázely dlouhodobé spory. „V lednu tohoto roku se podařilo dohodu uzavřít," uvedla médiím Kateřina Glacnerová z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Úpravy provede Technická správa komunikací (TSK), která nyní žádá o stavební povolení.

Náměstí přitom prošlo částečnou úpravou už v minulých letech. V roce 2015 tu došlo k rekonstrukci tramvajové tratě a chodníků, na kterou později navázala oprava křižovatek a přechodů. Park byl naposledy upraven v roce 1998 v prostoru u Novoměstské radnice.

Karlovo náměstí (kdysi Dobytčí trh) je se svoji rozlohou 80 550 metrů čtverečných největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku má 510 metrů na šířku 130 metrů. V jeho středu stála od roku 1300 kaple Božího těla, kde byly vystavovány korunovační klenoty. Kruhová kaple byla zbořena roku 1791.