Tělesná vůně hraje významnou roli v řadě sociálních interakcí, počínaje vztahem matky a novorozence až po výběr partnera. Může napovědět o zdravotním stavu, stravě či emočním vyladění člověka.

Lidé jsou díky vůni schopni odhadnout některé vlastnosti 

„Použitím kosmetiky mohou lidé, byť třeba nevědomě, vytvářet obraz, který je sociálně žádoucí, a potlačovat informaci o vlastnostech, které jsou považovány za sociálně nežádoucí, jako je tomu v případě neuroticismu," uvedl jeden z autorů výzkumu, Jan Havlíček z Národního ústavu duševního zdraví a Přírodovědecké fakulty UK.

Několik studií z posledních let zjistilo, že lidé jsou schopni na základě tělesné vůně do určité míry odhadovat i některé osobnostní vlastnosti. Zda má na odhady vliv používání kosmetických přípravků, jako jsou třeba deodoranty či parfémy, řešili výzkumníci z NUDZ, Přírodovědecké fakulty UK a univerzity v polské Vratislavi. Studie byla publikována v odborném časopise Frontiers in Psychology.

Charakteristiku osobnosti odhadovalo 68 lidí 

Vědci vycházeli z předchozích výzkumů, které zjistily, že při použití parfémů se pouze nepřekry tělesná vůně, ale spojí se vůně parfému s tělesnou vůní jedince. Vzniká tak unikátní směs, na každém je tedy stejný parfém cítit jinak. V rámci experimentu vědci získali vzorky podpažní vůně od 113 lidí, zhruba polovinu z nich tvořili muži.

„Každý z nich si do jednoho podpaží aplikoval kosmetický prostředek, který běžně používá, zatímco do druhého podpaží neaplikoval žádný kosmetický prostředek. Zároveň všichni vyplnili osobnostní dotazník, který zjišťoval míru jejich dominance, neuroticismu a extraverze," uvedl Havlíček. Charakteristiku osobnosti na základě přičichnutí k pachovým vzorkům pak odhadovalo 68 lidí.

Analýza dat ukázala, že lidé hodnotí tělesnou vůni dominantních jedinců ve shodě s tím, co lidé sami uvedli v dotazníku, a to ať použili kosmetiku, nebo ne.

Naopak neuroticismus byl odhadován relativně přesně z tělesné vůně samotné, ne však po použití kosmetiky. „Extraverze pak nebyla na základě tělesné vůně odhadována přesně ani v jedné z podmínek," doplnil Havlíček.

Čtěte také: Dárky na Vánoce vyjdou čtyřčlennou rodinu na 11.000 korun