Už jen v pátek a v sobotu a budou v prodejních místech k dostání dlouhodobé papírové tramvajenky. Zatím tedy jen pro tarifní skupiny dítě a junior ve věku od 10 do 19 let.

Přechod starých kuponů na elektronické tak naplno vkročí do další etapy. Od 1. července pak bude nově pro děti do 10 let MHD zdarma.

Zmíněné dvě skupiny občanů se tak už brzy při cestování městskou hromadnou dopravou bez opencard v podstatě neobejdou. Zvýšený zájem o kartu se zatím daří zvládnout a některé prognózy o tom, že se budou tvořit dlouhé fronty při žádostech o opencard, se nenaplnily.

„Bylo to mimo jiné tím, že na pořízení karty měl každý dost času a v předstihu byl o konci platnosti papírových jízdenek informován. Navíc mnoho lidí už ji vlastnilo, jenom ji aktivně nevyužívalo,“ vysvětlil mluvčí projektu Martin Opatrný.

Nemáte kartu? Zatím to nevadí

Jsou ale i tací, kteří ještě kartu nemají a budou ji potřebovat. „Úplně jsem na to datum, kdy končí prodej papírových kuponů, zapomněla. Navíc jsem ani bohužel nenarazila na žádné upozornění. Myslím, že to mělo město dát více na vědomí,“ řekla Deníku Lucie Roháčová z Kunratic. Ani ona ale ještě nemusí mít žádné obavy, že by si musela kupovat každý den krátkodobé jízdenky.

„Ti, kteří si v posledních dnech koupili naposledy papírové jízdenky, si mohou nyní v klidu zažádat o opencard a včas ji dostanou a pak už zaplatí elektronické jízdní kupony. Dlouho by to ale neměl nikdo odkládat,“ upozornil dále Opatrný s tím, že nejsnadnějším způsobem je podání žádosti přes internet.

To na vlastní kůži vyzkoušel i redaktor Deníku. Vyplnění trvalo maximálně deset minut a kartu si došel vyzvednout zhruba za dva týdny.

Jelikož bude nyní kupovat elektronický kupon mnohem více lidí, zvýšil se i počet prodejních míst, kde je nahrají. Jedná se o zhruba tři desítky míst, jsou to většinou tradiční přepážky ve vestibulech metra. Kupony lze také koupit přes e-shop. Pak je ještě nutné kartu vložit do validátoru, které jsou rovněž ve většině vestibulů metra, aktivovat ji a s opencard pak lze jezdit v MHD.

Další přechod v listopadu

Další přechod, respektive konec éry papírových kuponů, je naplánovaný na podzim, tentokrát i pro dospělé. Do konce listopadu skončí platnost drtivé většiny čtvrtletních a měsíčních papírových kuponů.

„Je to tak, nyní končí platnost kuponů pro skupiny dítě a junior, do konce listopadu pak pro dospělé a seniory,“ doplnil náměstek primátora Milan Richter (ODS), který má nyní projekt na starosti. „Na kompletní migraci, tedy přechod na elektronické kupony, jsme připraveni,“ řekl před časem generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Do konce roku tak město počítá s počtem držitelů opencard ve výši 600 tisíc, nyní je to zhruba 400 tisíc vydaných karet.