„Bohužel valem přibývají i mnohem mladší pacienti," varuje specialista primář urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči Roman Zachoval. To ostatně v internetové diskusi na toto intimní téma potvrzuje například sedmatřicetiletý manažer z Prahy Adam F.

„Za žádnou cenu jsem si nehodlal připustit takový problém. Nepřesvědčili mě ani přátelé, kterým bylo podezřelé, že příliš často odbíhám na toaletu. S přesvědčením, že jde maximálně o zánět močových cest jsem se tedy po více než roce a půl odhodlal vyhledat specialistu. Měl jsem štěstí v neštěstí. Šlo o nezhoubný nádor prostaty," svěřil se ostatním diskutujícím.

Co si počít v takové situaci? Lékařský tým, vedený právě primářem Zachovalem má povzbuzující zprávu. Zatím jako jediný v České republice nově disponuje super moderním přístrojem, který dává nemocným pozoruhodné šance na úplné vyléčení bez následných komplikací.

Důležité je soustředit se na vlastní zdraví

„Ostych a stud jsou samozřejmě a pochopitelně nejčastějšími důvody, proč muži hledají nejrůznější výmluvy, proč lžou sami sobě, že se vlastně nic neděje. Proč odkládají do krajnosti návštěvu svého lékaře, respektive specialisty urologa. Donutí je k tomu většinou okolí, a to až ve fázi, kdy onemocnění prostaty je v pokročilejším stádiu," varuje psycholog Jindřich Dubský, v jehož soukromé poradně se už nastíněný problém častokrát řešil.

„Svým pacientům radím, aby se více soustředili na vlastní zdraví, než na mínění okolí, které je vlastně opět jen jejich vlastní sugescí," dodává.

To, že by muži měli zahodit ostych a volit vyšetření dokud je čas míní samozřejmě i samotní urologové. Heslo prevence především razí také primář urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči Roman Zachoval, jehož tým nově disponuje moderním 3D laparoskopickým přístrojem pro účinnější a efektivnější léčbu onemocnění prostaty, včetně rakoviny.

K nejohroženějším patří muži po šedesátce

Připomíná, že množství zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění prostaty za uplynulé čtvrtstoletí dramaticky vzrostlo. Jak uvádí statistiky urologů krátce po sametové revoluci bylo evidováno a léčeno asi šestnáct stovek nemocných. Letos jich očekávají zhruba devět tisíc. A jsou prý čím dál mladší, přestože k nejohroženějším patří stále muži po šedesátce.

Jak připomíná primář urologické kliniky při Fakultní nemocnici v Motole Marek Babjuk, nelze to přičítat jen celkovému stoupajícímu trendu výskytu rakoviny v moderní společnosti. K neustále se zvyšujícím číslům podle něj přispívají i čím dál širší znalosti specialistů, kteří navíc mají k ruce čím dál lepší přístroje, sloužící k odhalení choroby.

Jak ale již podotkl primář Zachoval, u rakoviny prostaty je problém ve složitosti jejího odhalení v raném stádiu, kdy je pacient bez vnějších příznaků. I zde je proto neustále opakovat heslo prevence především.

Počet mužů s rakovinou prostaty vzrostl trojnásobně

Zachoval rovněž zmínil, že rakovina prostaty tvoří zhruba šestnáct procent všech nádorových onemocnění evidovaných v České republice a od roku 2005 je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Za posledních dvacet let prý vzrostl počet mužů s rakovinou prostaty trojnásobně a ročně tomuto onemocnění podlehne více než třináct stovek mužů.

Černá statistika ale nemusí být rok od roku černější. A to i díky již zmíněnému přístroji, kterým nově pacienty s problémy s prostatou léči primář Zachoval a jeho kolegové. „Je to nová technologie, která je vůbec poprvé využívána v naší republice," přiblížila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Podle Jitky Soukupové z Nadačního fondu Muži proti rakovině přístroj umožňuje preciznější lokalizaci prostaty i okolních orgánů a tak prý výrazně zlepšuje výsledky operačních zákroků a minimalizuje případné pooperační komplikace. První pacienti urologického oddělení Thomayerovy nemocnice jsou prý již pomocí tohoto přístroje léčeni.

Věděli jste, že…?

Nadační fond Muži proti rakovině, který se snaží o osvětu a podporuje rozvoj léčby uroonkologických onemocnění, od roku 2012 spolupracuje s mezinárodním hnutím Movember, jehož hlavním cílem je neotřelým způsobem upozorňovat na problematiku rakoviny prostaty.

Právě Movember je hlavním dárcem finančních prostředků na nově zakoupený 3D laparoskopický systém. Tři miliony korun, které se vybraly během loňského listopadu, pak půjdou mimo jiné na pomoc pacientům či podporu vývoje.