Nejprve plánovali ovládnout velín neboli řídicí centrum věznice, aby dozorci nemohli přivolat pomoc, a pak se zřejmě chystali vyrabovat zbrojnici. V ní jsou uloženy nejen služební pistole, s nimiž jsou dozorci běžně k vidění, ale nacházejí se tam i brokovnice, a dokonce i samopaly. Ozbrojení zločinci následně měli věznici opustit.

A zřejmě nikoli jen věznici, ale věznice! Pankrácká vzpoura prý neměla zůstat osamocená. Souběžně se měli trestanci vzbouřit i v několika dalších kriminálech po celé zemi. Znamená to tedy, že odsouzení se nejenom dokázali vyzbrojit, ale zvládli i domluvy na koordinaci akce…

Plánovanou akci se podařilo odhalit – a proti jejím strůjcům zasáhnout. Televizi Prima, která o hrozbě rozsáhlé vzpoury informovala, to potvrdili zástupci Vězeňské služby ČR i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle jeho slov je podstatné, že do věznic se zvenčí dostalo jen minium věcí, které měly sloužit jako zbraně. Většinu si uvěznění vyrobili sami na pracovištích ve střežených areálech. Jinak ale není tajemstvím, že za mřížemi není vážný problém sehnat cokoli – mobily, drogy… Většinou to bývá jen otázka ceny.

Podle Primy se na přípravě vězeňské vzpoury podíleli lidé odsouzení za podíl na řádění takzvaného Berdychova gangu, nechvalně proslulého sepětím zločineckých struktur a elitních policistů. Oficiální činitelé ale účast berdychovců nepotvrdili.

Hlavou kroutí i známý právník Jaroslav Ortman, který v kauzách Berdychova gangu figuroval jako jeden z obhájců. „To jsou nesmysly,“ reagoval spontánně na otázky Deníku. „Já žádné takové zprávy nemám; opravdu žádnou informaci,“ konstatoval advokát.