K nečekanému konci dospělo čtvrteční a páteční ústní jednání o pankráckých výškových budovách. Jedna z občanských iniciativ uspořádala petici. Podle ní totiž v územním řízení na dvě výškové budovy úřady selhaly ve svých funkcích.

Za vyhlášením petiční akce stojí Ateliér pro životní prostředí v čele s Petrem Kužvartem. „V obou řízeních hrubým způsobem selhaly hygienická stanice hlavního města Prahy a odbor ochrany prostředí magistrátu, jež mají hájit veřejný zájem na příznivém životním prostředí a veřejného zdraví. Městská část Praha 4 a Hlavní město Praha nehájí veřejné zájmy, ani potřeby svých občanů, ale naopak se chovají zcela pasivně,“ uvedl k petici Kužvart.

Podpisovou akcí mimo jiné sdružení reagovalo na situaci, kdy ústním jednáním dorazil architekt Václav Králíček z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. „Ani by předložil jakékoliv zmocnění, spornou stavbu uvítal a konstatoval, že je v souladu se zásadami pro umisťování výškových budov na území Prahy,“ popsal Kužvart.

Problematické je, že tento dokument magistrát dosud odmítal novinářům i sdružením zveřejnit. Svou přítomnost a případnou existenci magistrátních zásad, které by stavby na Pankráci podpořily, v pátek Václav Králíček Deníku odmítl komentovat. „Nelze o nich psát ve vytrženém kontextu,“ uvedl.

Peticí, pod níž se mohou podepisovat od pátku i Pražané, skončila dvě ústní jednání, která se konala ve čtvrtek 13. a pátek 14. března na radnici Prahy 4 v Táborské ulici. Obě byla součástí územního řízení na dvě více než stometrové budovy, které mají stát u křižovatky ulic Na Pankráci, Na Strži a Milevská. Tři občanské iniciativy na jednání předaly své námitky. Vadilo jim především to, že dokumentace je neúplná a řízení pokračuje před oznámením závěru UNESCO, které do Prahy na přelomu února a března vyslalo misi.

Praha 4 pochybnosti o řízení odmítla již ve středu 12. března ve svém prohlášení. Podle něj procesy probíhají podle platných zákonů, kterými také budou posuzovány případné námitky. Podobného názoru byl v minulosti také magistrát a další instituce. Námitky odmítá i investor. „Územní řízení je jednou z dalších standardních fází v procesu získávání územního rozhodnutí. Všechny potřebné dokumenty a materiály byly dodání včas a v pořádku,“ uvedla za investora, společnost ECM Zuzana Doležalová.

„Stavební úřad nyní musí všechny připomínky projít a vybrat ty ze zákona relevantní. Pokud takové budou, vyzve investora, aby svou dokumentaci doplnil,“ popsala mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová další postup územního řízení, které bude trvat minimálně týdny.