Pražské paneláky postupně dosluhují. Podle Českého statistického úřadu je bytový fond vPraze vprůměru starý 50,9let. To je očtyři roky více než ve zbytku České republiky. Přitom stavaři upozorňují, že životnost panelu je maximálně půl století. „Panelový dům má životnost zhruba padesát let. Lze jej ale prodloužit rekonstrukcí,“ uvedl Jan Dlask zfirmy Pražský Finap, která opravuje lodžie a zatepluje fasády.

Situace některých domů je proto zoufalá. „Zatímco v panelových domech, které se vmetropoli dostavovaly vletech 1992nebo 1993,je úroveň bydlení dobrá, sídliště ze 70.let jsou na tom opravdu špatně. Nejen zhlediska domů, ale také rozvodů vody, plynu nebo kanalizace,“ řekl Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, která vsoučasné době pronajímá vPraze tři panelovédomy.

Státní fond rozvoje bydlení nestačí

Soukromníkům a městským částem, kteří paneláky vlastní, proto nezbývá nic jiného než opravovat. Podle Dlaska si sice firmy stěžovat na práci nemohou, pro městské části ale generální opravy domů představují tak vysoké náklady, že raději paneláky místy iprodávají. Ipřes to, že Praha může využívat programů pro obnovu sídlišť, který do roku 2006fungoval pod ministerstvem pro místní rozvoj a od roku 2006je převeden na Státní fond rozvoje bydlení. „Praha obdržela vodbodí let 1998až 2005celkem 69,930milionů korun. Za ně bylo opraveno 18452 bytových jednotek,“ uvedla ředitelka Odboru podpory bydlení ministerstva Milena Brožová.

Generálně opraveny nejsou například všechny paneláky ve vlastnictví Prahy 3.Ta jen loni dala do oprav přes 100milionů korun. Přesto to nestačilo a letos jde do domů ještě vyšší částka. „Letos do oprav panelových domů investujeme 467milionů korun. Kompletní oprava čeká například deset domů vHabrové ulici,“ uvedl mluvčí úřadu třetí části Jan Sotona.

Postupně opravuje domy také Praha 14. „Vtuto chvíli vlastníme šestnáct bloků. Vhavarijním stavu není žádný dům, děláme průběžně opravy. Nejdůležitější je zpravit okna a výtahy. Všechny domy chceme také zateplit. Vsoučasné jich máme takto opraveno 60procent,“ řekla ředitelka Správy majetku Prahy 14Eva Bažilová.

Revitalizací postupně procházejí také domy vPraze 9.Radnice má na opravu plán, který počítá, že kvýraznému zlepšení stavu dojde vroce2010.

Peníze z prodeje jdou na opravy

Finančně nákladné opravy radnice nutí paneláků se zbavovat. Například Praha 8po několika letech prodává najednou přes čtyři tisíce bytů především vpanelových domech vLibni, Kobylisích, Bohnicích a Troji. Peníze, které utrží osmá část zprodeje, půjdou do oprav zbytku bytového fondu a dalších objektů městskéčásti.

Poslední domy chce privatizovat také Praha 12. „Vlastníme šest objektů, jeden znich se vtuto chvíli prodává a budou se prodávat další,“ uvedla místostarostka Hana Jandová. Městská část počítá stím, že si ve vlastnictví ponechá dům spečovatelskou službou a dva nově zrekonstruova­nédomy.

Aco nájemníci? Ti se snaží být trpěliví a oceňují snahu městských částí domy opravit alespoň zčásti. „Žiji tady už dvacet šest let a jsem tu dost spokojená,“ chválila si bydlení na sídlišti vBohnicích Vincencie Kopecká. „Nedávno nám rekonstruovali balkóny, teď se chystají na zateplování. Astarají se oúklid nejen vdomě, ale ivokolí,“ dodala Kopecká.

„Jsem spokojený. Nedávno nám dodělali fasádu a teď se chystají na výtahy, aby byly podle norem Evropské unie,“ řekl asi šedesátiletý obyvatel sídliště Ďáblice.

Podle některých nájemníků se ale tak vzorně jako městské části odomy nestarají soukromníci. „Zatímco obecní domy jsou udržované, družstevní domy jsou na tom podstatně hůře,“ podotkl již dříve Deníku osmdesátiletý důchodce Josef Dvořák ze sídliště vBohnicích.

V Praze je jichnejvíce

Byty zpanelů vPraze tvoří celkem osminu všech obydlených domů. Praha jich při posledním sčítání, které Český statistický úřad provedl vroce 2001, měla celkem 10362. Mezi dalšími městy vČeské republice hraje metropole prim. „Vostatních lokalitách České republiky jsou stěnové panely zastoupeny mnohem méně, protože sídlišť jako je například Jižní Město, Jihozápadní Město, Bohnice apodobně mnoho jinde vrepublice není,“ uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Ladislav Pištora. Nejvíce se paneláky vmetropoli stavěly mezi lety 1946až 1980. (hav,tev)

Počet trvale obydlených bytů zpanelů

Celkem domů vPraze: 10362

- ztoho rodinné domy 913

- ztoho bytové domy 9117

Počet nově postavených nebo opravených panelových domů:

1946až 1980 5330

1981až 1990 3790

1991až 2001 1198

Zdroj: ČSÚ

Opronájmy vpanelácích je zájem. Jsou levné

Přestože panelové domy nejsou vždy vdobrém stavu, nájemníci obydlení vpanelu zájem mají. Je totižlevné.

„Byty vpanelovém domě patří mezi nejlevnější pronájmy, okteré je také největší zájem,“ uvedl ktrhu sbyty vPraze ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz Petr Illetško. Podle něj panelové byty tvoří zhruba 60procent nabídky na trhu sbydlení.

Zatímco opronájem zájem je, sprodejem panelového bytu mnozí soukromí vlastníci nemusejí uspět. „Opanelové byty není zájem zhlediska koupě. Jejich cena je ve valném počtu případů stále ještě nadnesená a zájemce onemovitost si rozmyslí, zda se mu nevyplatí připlatit si a koupit novostavbu vperfektní kvalitě. Typičtí zájemci okoupi tak bývají tací poptávající, kteří disponují velmi omezenými finančními prostředky a jdou tak především po ceně,“ dodal Illetško.(hav)