Architekt Vít Čermák:„Nová sídliště se již nestaví
a s paneláky, co nyní máme, ještě bude na dlouhá léta nepochybně práce víc než dost."

Praha má 54 sídlišť a mnohé paneláky nyní svítí novotou. Pohledem architektů je to vcelku pochopitelné, protože ne každý si může postavit rodinný dům se zahradou. Proto se mnoho obyvatel sídlišť uchyluje k tomu, aby prostranství svých „hromadných domovů" co nejvíc zkrášlili.

„Pod pláštíkem výtvarně zdařilé a zateplené fasády může číhat skrytý ďábel dům se zevnitř mezitím pomalu a jistě rozpadá. Je pak otázkou, zda vydrží dejme tomu dalších deset let," uvedl stavební inženýr Jaroslav Stříbrný, který pracoval u Montovaných staveb Praha. Právě tato stavební společnost byla ústředním zhotovitelem rozlehlých pražských sídlišť, například Jižního Města nebo Stodůlek.

Netřeba vyjmenovávat jednotlivá sídliště zajímavější je fakt, že s počtem dvě stě tisíc bytů v nich podle dostupných informací bydlí téměř půl milionů lidí.

„Vzpomínám si na udivenou švédskou delegaci, která tehdejšího komunistického primátora chválila za to, že poskytuje lidem parádní dočasné provizorní bydlení, než si sami svoje postaví," ohlédl se v čase inženýr Stříbrný.

Nikdo si prý tehdy na stavbě netroufl zahraničním delegátům vysvětlit, že paneláky jsou pro mnohé lidi finálním bydlením, zrovna tak jako pro příští generace.

Beton je beton. Vydrží!

„Ze stavebního hlediska další roky vydrží určitě, beton je beton. Záleží ale na údržbě těchto domů a jejich předností je, že jsou v nich i malometrážní byty, které se dnes v nových objektech staví jen okrajově," poznamenal architekt Luboš Sekal z ateliéru A.A.L.S. na Letné.

Podle architekta má nynější sídlištní generace výhodu v tom, že prostranství nabízí za uplynulé roky již vzrostlou zeleň a v neposlední řadě i obrovskou změnu v občanské vybavenosti, kterou podle oslovených architektů postrádají tolik módní satelitní městečka.

„Bydlím na „ Jižáku" v desetipatrovém domě hned u metra Háje pětadvacet let. V okolí je všechno, co potřebuji, jako jsou třeba obchody nebo lékárna," pochvaluje si Valerie Dvořáková ze sídliště Chodov. Sousedské vztahy? Prý absolutně žádné, dům je velmi anonymní, protože se v něm velmi často střídají nájemníci. „Stalo se mi, že mě z bytu na našem patře každé dva měsíce zdravila jiná národnost. Jaký asi kontakt potom s nimi může našinec navázat?" usmívala se Valerie Dvořáková.

Jaký je člověk, takový je panelák

„Stálou nevýhodou panelových sídlišť je, že jsou odosobněné, lidi se v nich neznají a nikdo s nikým se zpravidla nebaví," doplnil Luboš Sekal. V podstatě stejný názor má i architekt Vít Čermák. „Navíc je zcela lhostejné, zda lidi dobře či špatně pečují o panelák nebo technologicky jinak postavený objekt. Spadnou oba, když se vydrancují do podoby ghetta," doplnil architekt Čermák s tím, že příkladů by se v celorepublikovém pohledu našlo poměrně hodně.

Hlavní město se naštěstí žádným takovým objektem „chlubit" nemusí, zato nejkrásnějším sídlištěm bezesporu ano. Svého času se v metropoli soutěžilo o nejvzhlednější sídliště, zvítězil komplex panelových domů v Kobylisích, nepochopitelně nazvaný sídliště Ďáblice. Právě zde byl v roce 1955 postaven vůbec první panelák.

Chybí hlavně klid a soukromí

Jak se vlastně lidem v těchto veřejným potleskem poctěných panelácích bydlí, je věc druhá. Je zde samozřejmá otázka vlastního soukromí či společného soužití vůbec. Partají na patrech jsou většinou tři či čtyři. „Nemohu si na své sousedy nijak stěžovat, každý si hledí svého. Ve svém třípokojáku jsem spokojený, za domem máme Ďáblický les a hvězdárnu. Za jiné bydlení bych rozhodně neměnil," míní David Kubic z Prahy 8 Kobylis.

Jsou ale jedinci, kterým bydlení na sídlišti nevyhovoval. I přes vzrostlou zeleň a dostupnost hromadné dopravy. „Přestěhovala jsem se z paneláku do rodinného domku, což mi teď výborně vyhovuje. Důvod je jasný, mám pocit většího soukromí nehledě na výrazně větší bytový prostor," vysvětluje Hana Oličová z Prahy 8 Ďáblic.

Stejné přání, které je zatím v nedohlednu vyjevila Jana Mikulová z Prahy 8 Bohnic. „Mít tak domek se zahradou a hlavně klid. Ten v paneláku nemám, sousedé jsou hluční a vůbec v tom svém bytě pociťuji omezené soukromí," sdělila.

Gererační výměna na sídlištích

Postupem let docházelo a dochází na pražských sídlištích i ke generační výměně. Někdo se takříkajíc v paneláku narodil a žije v něm dodnes. Jako například Jiří Schott z Prahy 4 Braníku. „Od dětství neznám jiné bydlení, jiné ani nehledám, a když přijdu domů, je v něm teplo a pohoda," říká s jistým nadšením.

Nová klasická panelová sídliště se již v Praze nestaví a prý je to podle architektů dobře. „S těmi paneláky co nyní máme, bude na dlouhá léta ještě nepochybně práce víc než dost," konstatoval architekt Vít Čermák. Za pravdu mu dává Václav Kubeš, znalec z oboru stavebnictví.

„Údržba panelových domů sice zaznamenala chválihodných posunů vpřed, nicméně stát, který kdysi výstavbu sídlišť silně podporoval, na údržbu bytového fondu takřka nepřispívá, " vysvětluje Václav Kubeš.

Čtěte také: KOMENTÁŘ: Paneláky jsou a nadále nám zůstanou

Anketa: Měnili byste panelák za jiné bydlení?

David Kubic, Praha 8 - Kobylisy: „Nemohu si na své sousedy opravdu nijak stěžovat, ve svém třípokojáku jsem spokojený, za domem například máme ďáblický les a hvězdárnu. Za jiné bydlení bych to svoje rozhodně neměnil. Nemyslím to tak, že zvyk je železná košile."

Jana Mikulová, Praha 8 - Bohnice: „Mít tak domek se zahradou a hlavně klid. To bych si opravdu velice přála. Protože klid v paneláku nemám, neboť moji sousedé jsou hluční a vůbec v tom svém poměrně malém bytě pociťuji i omezené soukromí. V paneláku je totiž všechno slyšet."

Jiří Schott, Praha 4 - Braník: „Od dětství neznám jiné bydlení, jiné ani nehledám, a když přijdu domů, je v něm teplo a pohoda. Logicky si dovedu představit třípatrovou vilu a dvě garáže k tomu. Člověk je ale šťastný tam, kam se vrací rád a je úplně jedno, jestli je to právě panelák."

Hana Oličová, Praha 8 - Ďáblice: „Přestěhovala jsem se z paneláku do rodinného domku, což mi teď výborně vyhovuje. Důvod je více než jasný, mám pocit většího soukromí nehledě na výrazně větší bytový prostor. Nejsem ale z těch, kdo by panelákem vyloženě opovrhoval."

ZAJÍMÁ NÁS! A co vy, milí čtenáři, kteří bydlíte v panelových domech? Jak jste spokojeni se svým bydlením? Dejte nám vědět prostřednictvím diskuzního příspěvku pod tímto článkem. Děkujeme!