Podobně jako i v jiných pražských městských částech a dalších městech po celém Česku i na sedmičce spustila organizace Post Bellum projekt Příběhy našich sousedů. A výsledek si včera odpoledne mohli zájemci poslechnout během veřejné soutěžní prezentace v přednáškovém sále Národního zemědělského muzea na Letné.

Každý z jedenácti týmů ze základních škol Korunovační, Strossmayerovo náměstí, Tusarova, Umělecká a Františky Plamínkové měl za úkol během pouhých čtyř minut představit jednoho pamětníka, jehož vzpomínky zpracovával.

V sále hned od úvodu panovala lehce nervózní atmosféra, protože pro většinu mladých řečníků šlo o první veřejné vystoupení. Podle ohlasů přítomných rodičů, pedagogů, zástupců radnice a především i samotných pamětníků ale vše dopadlo na výbornou, i když se občas někdo přeřekl nebo nastal malý výpadek paměti.

Mnohé diváky zaujalo povídání o holešovické patriotce Heleně Jasné, která zažila na vlastní kůži boje Pražského povstání ve své rodné čtvrti. Úspěch rozhodně měl neuvěřitelný život Viktora Wellemina, který studentům vyprávěl o svém útěku před nacisty do Palestiny a svém bojovém nasazení v Africe a následně i ve francouzském Dunkerque.

Útěk před smrtí

Odborná porota se ale nakonec shodla, že nejlépe byl zpracován příběh Evy Benešové nazvaný Útěk před smrtí. Autory práce byly žákyně 8. třídy Základní školy Františky Plamínkové Veronika Bendová, Tereza Veselá a Veronika Zlatohlávková.

Nekonečné putování rodiny Evy Benešové před jistou smrtí během druhé světové války se porotě líbilo jak z hlediska zpracování tématu, tak i po stránce veřejné prezentace. Pamětnice dívkám v emotivním vyprávění například řekla: „Několikrát přišly kontroly, a to už si pamatuju, to jsme byli přikrytí dekou pod nějakou postelí nebo pod skříní, to přesně nevím a museli jsme být potichu a bylo to tak, že nám vždycky rodiče řekli: ,,Mlčte, nebo nás zabijou."

Vítězky měly ze svého úspěchu radost, k výsledné podobě prezentace podle nich ale vedla trnitá cesta. Desítky hodin po škole společně trávily a zpracovávaly vzpomínky. Zpočátku navíc byl znát ostych v kontaktu mezi dvěma generacemi. „Při prvním setkání jsme byly trochu nervózní a myslím si, že malinko i paní Benešová, ale nakonec jsme si rozuměly a dobře jsme to natočily," vypráví patnáctiletá Veronika Zlatohlávková.

A který moment mladým slečnám nejvíce utkvěl v paměti? „Vlastně všechny její útěky byly strašně zajímavé. Pokaždé se s rodinou dokázala vyhnout koncentračnímu táboru," říká další z vítězného týmu Veronika Bendová.

V roli pamětníka

Přes vynaložené úsilí zpětně nelitují, že se do projektu přihlásily a přiznávají, že je Příběhy našich sousedů obohatily. „Byla to pro nás velká zkušenost, že jsme se mohly vžít do role pamětníka. Je skvělé, že se historii neučíme jen z učebnice, ale sdílíme ji s těmi, kteří ji sami zažili," dodává Tereza Veselá.

S výsledkem byla nakonec spokojena i hlavní hrdinka pětasedmdesátiletá Eva Benešová. „Chudinky měly trému, ale byly nádherně připravené. Nejde o závody příběhů, je to náhoda, že jsme se setkaly právě spolu. Oceňuji práci těch dětí i jejich paní učitelky," řekla spokojeně pamětnice Pražskému deníku.

Radost nad průběhem celého projektu nakonec vyjádřil i přítomný starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který sám působil jako učitel dějepisu. „Velmi si vážím toho, co zde bylo prezentováno. Především děkuji pamětníkům, že byli ochotni zavzpomínat většinou na velmi nelehké příběhy, ale i dětem a paním učitelkám," shrnul starosta.

Příběhy našich sousedůOd roku 2012 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo zhruba tisíc žáků osmých a devátých tříd z více než stovky základních škol po celé zemi. Koordinátoři žákovských týmů z řad učitelů jsou vyškoleni profesionálními dokumentaristy sbírky Paměť národa, která je spolu se společností Post Bellum organizátorem projektu na celostátní úrovni.

Žáky zpracované nahrávky a příběhy se ukládají do sbírky Paměť národa a také do webové aplikace My jsme to nevzdali, která představuje učební pomůcku široce využívanou pedagogy základních a středních škol pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků.

Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků na klíčové momenty historie 20. století.

Čtěte také: Děti z Prahy 6 pátraly po pamětnících. A teď mají výstavu