Během Pražského povstání padlo podle zpřesněných údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Podle historiků ale seznam není úplný, protože řadu obětí, především mimopražských bojovníků, se nepodařilo identifikovat. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

Jeden z pamětníků líčí své zážitky z povstání

„Odhodlání Pražanů skoncovat se zlem, víra a naděje v budoucnost a život převládly, byť s vědomím, že jde o život," uvedl Veleba. Podle senátora je důležité, že se okolnosti povstání stále připomínají. Hrdinství lidí, kteří se postavili nacismu, nijak nesnižuje, že k povstání došlo v závěru války, dodal.

Jan Turek ze sdružení Českého národního povstání líčil své zážitky z povstání, ve kterém působil od počátku. Protože byl v 16 letech nejmladší, připadla mu nejprve role spojky poblíž bydliště na Žižkově. „Chodil jsem informovat, jak probíhají boje, také k našemu kulometnému hnízdu na Vítkově jsem dodával zbraně a potraviny," řekl.

Pietní vzpomínka se uskuteční v pátek

Po konci války se Turek přesunul chránit hranice, odkud však musel koncem roku odejít, když se zjistilo, kolik mu je let. Při povstání mu šlo i o život. „Když jsme převzali vrch Vítkov, moje první služba byla tam, kde je nyní muzeum. Měl jsem první stráž, stál jsem špatně, že jsem byl dost vidět. Z trati na mě začal někdo střílet a 20 centimetrů nad mou hlavou byly dva důlky," uvedl.

Setkání účastníků povstání s představiteli ministerstva obrany a armády je jednou z řady akcí, které v těchto dnech události roku 1945 připomínají. Tradiční pietní vzpomínka se uskuteční v pátek u budovy Českého rozhlasu, o který se v revolučních květnových dnech vedly mezi německou armádou a českými povstalci tvrdé boje. Padlo při nich na 170 lidí.

Piety u Českého rozhlasu se zúčastní mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který si padlé připomene také spolu s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem na Staroměstské radnici. Lidé budou vzpomínat i u pomníku na mostě Barikádníků, další připomínka se koná například v pražské věznici na Pankráci.
jzf mal