„Tajná, noční instalace na osprejované zdi a tedy i je právě to, čemu jsme se chtěli vyhnout,“ uvedla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Podle radnice je deska na nevhodném místě, obsahuje hrubky a nepřesnosti. Text podle ní nemusí být vnímán jako vhodný. „Oslava atentátu vždy byla, a dosud je, vnímána rozporně. I to je jeden z důvodů, proč jsme instalaci pomníku nechtěli uspěchat. Volba správného textu, který bude připomínat pro budoucnost Československa zcela zásadní čin, ale zároveň nebude oslavovat něčí smrt, je velmi náročná,“ doplnila Ludková.

Osud desky je nejasný

Zda deska zmizí z popudu ústavu Akademie věd není rozhodnuto. „Deska byla umístěna bez našeho svolení, a to na velmi nedůstojném místě,“ řekl ředitel ústavu Karel Balík. Podle něj ústav proti umístění případné pamětní desky nebyl v minulosti a není ani nyní. Musí se ale najít někdo, kdo bude schopen desku umístit a instalaci zaplatit.

Podle Balíka nová deska není jedinou, která se v poslední době u místa atentátu objevila. „Minulý týden jsem zaznamenal desku podepsanou iniciálami také v nedalekém podchodu,“ řekl ředitel.

Atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odbor, byl spáchán československými parašutisty 27. května 1942.