Pamětní deska připomíná tragédii rodiny Linhartů

Praha - Tragický příběh rodiny Linhartů, která v protifašistickém odboji ztratila tři ze čtyř bratrů, připomíná pamětní deska. Od pondělí je na domě v ulici Na Bitevní pláni v Praze 4, kde jeden ze zesnulých bratrů žil. Bratři Linhartové se za druhé světové války věnovali odbojové činnosti, ilegálnímu vysílání a šíření protifašistických tiskovin.
Václav Linhart poskytoval dům k ilegálnímu vysílání a skrýval radistu Jindřicha Klečku. Zemřel v polovině války, po zatčení gestapem spolkl cyankáli.
Podobný osud potkal o rok později jeho bratra Zdeňka, který za stejnou odbojovou aktivitu skončil v koncentračním táboře, kde také zemřel.
Třetí bratr Bedřich, ruský legionář, byl v roce 1944 za ukrývání vysílačky popraven v pankrácké sekyrárně.
Válku přežil jen jeden z bratří, Otto, který by také ruským legionářem. Jako radista se za války řadu měsíců ukrýval v rodině Ježkových v Kamenici nad Lipou.
Bratři Linhartové
Otto Linhart (1895 - 1980), ruský legionář, od června 1941 obsluhoval s Jindřichem Klečkou ilegální vysílačku Sparta I. Pod jménem Jan Klika se 16 měsíců ukrýval v rodině Ježkových v Kamenici nad Lipou. Po válce pracoval jako poštovní kontrolor. Zemřel v zapomenutí 29. března 1980.
Václav Linhart (1892 - 1942) rozšiřoval ilegální tiskoviny, ukrýval radistu Jindřicha Klečku a poskytl domek k ilegálnímu vysílání. Od 4. října 1941 stíhán gestapem, při pokusu o jeho dopadení gestapo zatklo jeho manželku Karlu. Po zatčení gestapem 4. července 1942spolkl cyankáli a zemřel v plzeňské služebně gestapa.
Zdeněk Linhart (1888 - 1943) rozšiřoval ilegální tiskoviny, ukrýval radistu Jindřicha Klečku. Poskytoval ozbrojenou ochranu a svůj byt k provozu ilegální vysílačky Sparta I. Byl zatčen gestapem na základě udání svého domovníka. Zemřel v roce 1943 v koncentračním táboře.
Bedřich Linhart (1886 - 1944), ruský legionář, ukrýval ve svém vozidle ilegální vysílačku Sparta I, byl zatčen gestapem a 20. října 1944 popraven v pankrácké sekyrárně.