„Památník Rozloučení, který stojí v průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny, je vyjádřením vděčnosti našim rodičům za podruhé darovaný život a je i trvalou vzpomínkou na ně, kteří nejvíc trpěli a byli největšími hrdiny v příběhu nás, Wintonových dětí. Není snad nic horšího než vzdát se svého dítěte v naději, že mu tím zachráníte život," řekla Marešová.

Sir Nicholas Winton.
V Praze bude památník věnovaný rodičům Wintonových dětí

Winton zachránil 669 dětí

Památník znázorňuje dveře vlaku, jak vypadaly v roce 1939, a na skle v jeho okně jsou vyvedené otisky rukou dětí a dospělých. „Všechny děti mají společnou vzpomínku na pohled na plačící rodiče skrze okno vlaku. My jsme nevěděli, proč pláčou, protože nám řekli, že jedeme na výlet," vzpomněla Marešová.

Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Jejich rodiny většinou za války zahynuly.

Nicholas Winton
Ve Wintonovi byla hlavně lidskost, říká jím zachráněný muž

Památník má připomínat i další dobrodince

Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi", které zorganizovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC v roce 1988. Zemřel v červenci 2015 ve 106 letech. Jeho pomník stojí nedaleko od dnes odhaleného, na prvním nástupišti. Zobrazuje Wintona se dvěma malými dětmi a kufrem.

Pomník má ale podle Marešové a Grenfell-Bainesové připomínat i další dobrodince z Německa, Nizozemska či odjinud, kteří také za války podobně zachraňovali židovské děti tím, že je nechali odcestovat z okupovaných území. Peníze na něj vybraly obě ženy ve veřejné sbírce, začala v březnu loňského roku.

Nicholas Winton
Další Nicholas Winton? Praha 7 po něm plánuje pojmenovat novou ulici