Jindřiška 27. května 1942 odklidila kolo, na kterém prchal Jan Kubiš, jeden ze strůjců útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. I proto byl památník nazván Dívka s kolem. Dílo se skládá z mnoha obručí, mezi kterými jsou nataženy dráty, takže každá zvlášť připomíná cyklistická kola. Spolu jsou spojeny tak, aby vytvářely kouli. Na vrcholu sedí železný obrys dívky s rukou nataženou k nebesům.

Pomník Jindřišky Novákové v Praze 8. | Video: Lucie Štrachová

Autor vítězného návrhu Lukáš Wagner vycházel dle svých slov z dobových pramenů historie dívky s kolem, z toho, jakým způsobem se události staly.

Památník je v těsném sousedství pamětní desky připomínající, že Jindřiška Nováková právě do této školy chodila. Celá rodina Novákových byla zatčena 9. července 1942. Nacistický soud je 29. září 1942 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti, a to včetně čtrnáctileté Jindřišky, což odporovalo i tehdy platným německým zákonům.

Dne 22. října 1942 byli deportováni do Mauthausenu a zde o dva dny později zavražděni střelou do týlu. Jindřišku kulka zasáhla ve 12:30 hodin.