Není však vyloučené, že posluchači plánovaných koncertů Marty Kubišové a Věry Špinarové nakonec přijdou zkrátka. Národní památkový ústav (NPÚ) jako vlastník zahrad tvrdí, že společnost PS Holding, která zahrady spravuje, je užívá protiprávně.

Podle Martina Dolečka, který NPÚ zastupuje v soudních sporech, měla PS Holding zahrady dobrovolně opustit do konce února. „Vloni jí ústav vypověděl nájemní smlouvu s roční lhůtou, která už uplynula. V březnu jsme proto podávali žalobu na vyklizení prostor a předání zahrad památkovému ústavu,“ uvedl Doleček.

Nelze tudíž vyloučit, že se návštěvníci budou muset „spokojit“ jenom s prohlídkou bez kulturního vyžití.

Soudní spory vedou památkáři se společností PS Holding další dva. NPÚ se loni na jaře začal dovolávat neplatnosti smlouvy s firmou Protocol Service, respektive s PS Holding, a ta zase ústav zažalovala pro neplatnost výpovědi.

„Před deseti dny jsme soud vyhráli, ale památkový ústav nechce rozhodnutí akceptovat a dál nám například zadržuje klíče od Galerie Ledeburského paláce, která je součástí zahrad,“ uvedla ředitelka PS Holding Martina Zelenková.

Právní zástupce památkářů Martin Doleček oponuje, že rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, a navíc jde o prvoinstanční verdikt a NPÚ se odvolá.

Podrobněji se tématu věnujeme ve středečním vydání Pražského Deníku (25.4.2007)na str. 10