Kvůli špatnému stavu zimního stadionu na Štvanici zahájí pražští památkáři správní řízení s majitelem stadionu, hlavním městem Prahou. Uvedl to končící šéf památkářů Jan Kněžínek. Zda Praze hrozí pokuta, nechtěl Kněžínek komentovat. Památkáři si na konci minulého týdne stadion prohlédli, podle nich je v havarijním stavu. Stavební úřad Prahy 7 proto už minulý týden nařídil stadion uzavřít.

Hrozí zřícení

Stadion si minulý týden prohlédli památkáři magistrátního odboru, kteří vykonávají státní správu a jsou podřízeny ministerstvu kultury, dále zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ), stavebního úřadu, zástupci magistrátního odboru správy majetku a městský statik.

Podle Ondřeje Šefců z NPÚ je stadion v havarijním stavu. Některé nosníky jsou obrostlé dřevokaznou houbou, podlaha je v některých místech prohnilá. „Ztotožňuji se rozhodnutím stavebního úřadu o uzavření budovy. Byl by hazard pouštět tam lidi, klidně se to může zřítit,“ řekl Šefců.

Podle něj je současný stav důsledkem toho, že objekt není dlouhodobě udržován. „Zanedbání je fatální. Musí se velmi rychle zpracovat nezávislé a odborné posouzení škod, stability konstrukce a napadení plísněmi a houbami,“ poznamenal Šefců. Praha by měla také navrhnout, jak je možné zjištěné poškození napravit. Podle Kněžínka bude náprava zřejmě velmi složitá.

Údržba

Praha stadion před lety pronajala soukromé firmě Apex Club, nájemní smlouvu se ale snaží od roku 2008 vypovědět. Firma výpověď odmítla, spor proto řeší soud. Podle tiskového oddělení pražského magistrátu měla údržbu zajistit právě firma. Zástupci firmy už minulý týden uvedli, že k uzavření objektu nebyl důvod. Zimní stadion, který slouží veřejnosti i výchově hokejových talentů, byl postaven v roce 1935 jako první umělé kluziště v hlavním městě. V roce 2000 se stal kulturní památkou. Hlavní město už několik let řeší, jak celou Štvanici nejlépe využít. Loni proto schválilo, že bude vypracována změna územního plánu, která by měla využití navrhnout. V minulosti se uvažovalo například o tom, že by na ostrově vznikla koncertní síň. Problém je ale v tom, že území je ohroženo záplavami, kterými už bylo zasaženo v roce 2002.

Čtěte také: Magistrát bude zkoumat, kdo může za havarijní stav stadionu