Dříve takzvaná Zeď nářků vznikla zhruba v 60. letech minulého století. Vše začalo tím, když lidé na zeď Maltézské zahrady začali psát vzkazy Janu Werichovi, který bydlel nedaleko na Kampě. O 10 let později se pak malby začaly orientovat spíše proti komunistickému režimu. Proto se tedy památce začalo říkat Zeď nářků.

V roce 1980, když zemřel světově známý zpěvák John Lennon z kapely The Beatles, se zeď stala spíše pietním místem, kam lidé psali texty oblíbených písní, vzkazy pro zesnulého zpěváka či zde malovali jeho podobizny. Nejen hudební fanoušci, ale všichni Pražané nosili v té době ke zdi svíčky, květiny či Lennonovy fotografie.

Jak fiktivní hrob a texty amerických písní, tak stížnosti a náznaky odporu proti režimu se komunistům nelíbily. Proto byla zeď několikrát přebílena. John Lennon s ni byl ale tak nezaměnitelně spojený, že se zdi začalo říkat zeď Johna Lennona či Lennonova zeď.

Zeď byla přemalována dokonce i po pádu režimu, a to v roce 2014. Na bílo ji natřela skupina studentů uměleckých škol s cílem vytvořit čisté místo pro nové vzkazy. Po čtyřech nočních hodinách se tak ráno objevila nedaleko Kampy pouze čistě bílá zeď s nápisem Wall is over. Zanedlouho ji ale lidé opět pomalovali a dnes zase srší barvami.

Dokonce k ní začaly proudit i davy cizinců z nejrůznějších zemí. „Zeď Johna Lennona se nám moc líbí. Chtěly jsme se u ní vyfotit, protože jsme se o ní dozvěděly na Instagramu a přišlo nám to docela cool,“ popsala svůj důvod návštěvy Nicole a její kamarádky z Velké Británie.

Barevná zeď láká hlavně cizince

Ke zdi se chodí fotit kromě skupinek mladých teenagerů i zamilované páry. „Tuhle zajímavou a netradiční památku jsme viděli v jedné z našich průvodcovských knížek Prahou, tak jsme si řekli, že sem vyrazíme. Je to opravdu zajímavé dílo,“ uvedla Sofie s přítelem, kteří do České republiky přijeli ze Srbska.

Kromě zamilovaných párů slouží zeď jako romantická destinace i zahraničním novomanželům, kteří tu často požadují své svatební fotografie.

„Každý zahraniční pár, který jsem fotila v Praze, chtěl mít fotku u této zdi. Cizinci si místo velice oblíbili, neboť vzdává holt světově známému členovi skupiny Beatles a je symbolem lásky a míru. Já osobně jsem z focení u zdi také nadšená, protože mohu říci, že zeď je velmi fotogenická. Plusem je i to, že na jejím barevném pozadí navíc krásně vyniknou bílé šaty nevěsty,“ vysvětlila Daniela Lišková, která se specializuje na fotografování svateb - především právě cizinců.