V lokalitě, vymezené ulicemi Libeňský most, Voctářova, Švábky, Sokolovská a Zenklova, v současné době probíhá změna územního plánu a než bude možné proměnu brownfieldu v novou městskou čtvrť odstartovat, chce město oblast upravit a umožnit tak její dočasné využívání. „Proměna brownfieldu je náročný projekt, vyžadující mnohaletou a složitou přípravu. Rádi bychom ale toto období využili k postupné kultivaci daného území. Očistíme ho, ošetříme stávající zeleň, a kde to bude možné, nabídneme k dočasnému užívání,” uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Prvním viditelným počinem, kterým o sobě dá počínající proměna Palmovky vědět, tak bude vybudování cesty propojující Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím. „Nová, zhruba tři metry široká cesta, díky níž si lidé zkrátí cestu z Palmovky na Invalidovnu nebo Rohanské nábřeží, povede napříč celým rozvojovým územím a počítá se s ní také v připravovaném projektu. Bude bezpečně oddělená od zbývajících pozemků a v noci dostatečně osvětlená,“ přiblížil podobu cesty pro pěší náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Nové spojení Libně s Karlínem by mělo být do provozu uvedeno již letos v červnu.

První dům za pět let

Další krok na cestě k nové podobě dosud tak trochu přehlíženého území učinila v polovině ledna Pražská developerská společnost, když vyhlásila výběrové řízení na zpracovatele architektonického návrhu a projektové dokumentace pro první ze dvou polyfunkčních domů, které by měly stát na pozemcích města na nároží ulic Zenklova a Libeňský most.

„Palmovka je nejcennějším rozvojovým územím v širším centru Prahy, které má město pod vlastnickou kontrolou a které na využití svého potenciálu stále čeká. Společně s Městskou částí Praha 8 a Dopravním podnikem hl. m. Prahy hledáme optimální směr pro budoucí využití a rozvoj celé lokality. Přípravu projektové dokumentace pro polyfunkční dům u křižovatky ulic Libeňský most a Zenklova však lze jako jeden z prvních kroků k nové Palmovce spustit již nyní,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Budoucí podoba náměstí Bohumila Hrabala.
Okolí Palmovky se změní, náměstí Bohumila Hrabala má být novým centrem Prahy 8

„Jedním z požadavků výběrového řízení je minimální spotřeba energie jak v průběhu výstavby, tak v následném provozu budovy. Budeme upřednostňovat stavební materiály, u nichž bude možné doložit jejich šetrnost k životnímu prostředí v podobě certifikátů a environmentálního prohlášení produktu. Městská výstavba reprezentuje obec, a proto musí být architektonicky kvalitní a spoluvytvářet městské prostředí,“ podotkl ředitel Pražské developerské společnosti Petr Urbánek.

V přízemí a prvních dvou patrech obou objektů se počítá s univerzálně využitelnými nebytovými prostory, které budou moci sloužit jak k obchodním, tak administrativní účelům. Na ně pak navážou podlaží s městskými nájemními byty. Přípravy a stavba prvního domu, který vyroste do výšky sedmi nadzemních podlaží a k nájmu nabídne 24 bytů, se odhadují na přibližně pět let. Investiční a projektová příprava druhého polyfunkčního domu, v němž by se mělo nacházet zhruba 27 nájemních bytů, bude zahájena v případě schválení navržené změny územního plánu.

Spolupráce města a soukromého sektoru

Ledy se na Palmovce pohnou i v místě opuštěného staveniště, roky hyzdícího křižovatku Sokolovské a Zenklovy. Pražské zastupitelstvo totiž loni v prosinci rozhodlo o převzetí pozemku a dokončení rozestavěné Nové Palmovky pod taktovkou města. A ačkoli ještě není zřejmé, čemu a komu bude objekt po svém dokončení sloužit, městu se tak tímto rozhodnutím otevřela možnost propojit území Nové Palmovky s připravovanou multifunkční městskou čtvrtí ležící v sousedství.

Promění se i území nacházející se při ulici Na Žertvách – přímo nad stanicí metra Palmovka. Projekt s pracovním názvem Palmovka One, za nímž stojí společnosti Landia Management a Discovery Group, nabídne zhruba tři stovky bytů a šest tisíc metrů čtverečních komerčních prostor. V plánu je i oživení nádraží Dolní Libeň a okolí synagogy na Palmovce, nové tváře se dočká také náměstí Bohumila Hrabala, jehož výsledná podoba vyšla zejména z návrhů samotných obyvatel.

Rozestavěné centrum Nová Palmovka v Praze 8.
Zastupitelé řekli ano. Rozestavěnou Novou Palmovku převezme a dokončí město

„S ohledem na to, že jsme převzali odpovědnost za proměnu celé této části metropole, už několik let neřešíme jen architekturu a poměr funkcí Palmovka One, ale i jeho okolí. Výsledkem je náměstí Bohumila Hrabala, které svojí kvalitou dosahuje evropských měřítek,” konstatoval Kamil Hošták ze společnosti Landia Management.

Ta byla společně s městskou částí Praha 8 zadavatelem studie nového náměstí. „Bude konečně vypadat tak, jak si zaslouží, a ne jako prostor, kterým se ve večerních hodinách bojíte procházet,“ okomentoval novou podobu místa Petr Pelc, koordinátor webové platformy Palmovka TEĎ, která vznikla z iniciativy městské části Praha 8 a jejímž cílem mimo jiné je propojit jednotlivé aktéry rozvoje oblasti Palmovka.