Tento týden by měli nájemci obchodů v obchodním centru Palladium, které z provozu 21. února vyřadil požár elektrorozvodny, dostat možnost vystěhovat z centra sezonní zboží, které s blížícím se jarem ztrácí svoji cenu. Deníku to potvrdila mluvčí centra Veronika Kozová. „Hned druhý den po požáru jsme umožnili přístup těm obchodníkům, kteří pracují se zbožím podléhajícím rychlé zkáze – například mraženými a chlazenými potravinami – a samozřejmě i zverimex, kde byla živá zvířata, byl nájemcům zpřístupněn pro jejich přestěhování,“ upřesnila Kozová.
Že si zboží podléhající rychlé zkáze vystěhovali, Deníku potvrdil Libor Kytýr, mluvčí společnosti Ahold, která v Palladiu provozuje obchod řetězce Albert. „Každý den, kdy provozovna nefungouje, přicházíme o značné sumy. Škody budou v řádech milionů,“ sdělil Kytýr.
Podle Kozové bude větší zpřístupnění obchodního centra náročné: „Je třeba si uvědomit, že nefunguje světlo, výtahy ani eskalátory. Čili musíme zajistit náhradní osvětlení a sehnat všechna potřebná povolení institucí, zabývajících se bezpečností práce.“
Centrum kritiku odmítá
Kozová odmítla kritiku ASIS International, která sdružuje odborníky na bezpečnost. ASIS například Palladium viní z toho, že centrum nebylo projektováno tak, aby prodejní galerie byly v různých částech schopny fungovat nezávisle na sobě.
„To je nesmyslná výtka. K požáru došlo přesně v místě, odkud je do centra přiváděn elektrický proud. Tedy přímo u zdroje, odkud je elektřina rozváděna do jednotlivých segmentů Palladia,“ konstatovala Kozová.
Kritiku ASISu odmítá i ředitel pražských hasičů Dalibor Gosman: „Pokud by chtěl majitel nějakého obchodního centra po podobném požáru dále zodpovídat za bezpečnost tisíců návštěvníků a zaručit jim určitou bezpečnostní úroveň, ocitl by se v nesnadné situaci. Zřejmě by svoje centrum musel – s trochou nadsázky – předem zajistit za použití standardů platných v atomových elektrárnách, kosmodromech, ponorkách, přísně střežených věznicích a podobně.“
Optimistických dvacet dní
Podle Gosmana jsou bezpečnostní podmínky ve srovnání s vyspělými státy Evropy v ČR minimálně stejné a v některých případech dokonce tvrdší. Vyhodnocování škod ukázalo, že práce na obnovení rozvodů elektroinstalace bude trvat minimálně dalších dvacet dní. Ani to však nemusí být konečný termín.
„Firma, která má rozvody obnovit, zatím analyzuje, jak velké jsou škody. Po opravě bude nutné znovu testovat všechny systémy, včetně bezpečnostních, na něž bude vázáno povolení ke spuštění provozu,“ řekla Deníku mluvčí Palladia Veronika Kozová s tím, že v zájmu majitelů obchodního centra samozřejmě je, aby se tak stalo co nejdříve. Kozová doufá, že se tak stane ještě před Velikonocemi.