A Palestinci měli pravdu, když popírali, že by své pražské zastoupení vyzbrojovali - a pistole i samopaly nalezené v objektu označovali za dary představitelů Československé socialistické republiky ještě z dob, kdy v Praze měla své zastoupení někdejší Organizace pro osvobození Palestiny. Za zbraně, které nikdo k ničemu nepoužíval.

Balistici Kriminalistického ústavu Praha jednoznačně vyloučili, že by kteroukoli ze zajištěných zbraní byl spáchán dosud neobjasněný zločin. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Na nic podezřelého podle jejích slov neukázalo jak zkoumání samotných zbraní, tak i analýzy nábojnic a střel.

Zbraně pocházejí ze 70. a 80. let

Ani v souvislosti se smrtícím výbuchem posudky znalců nevyvrátily předpoklady, že při stěhování do čerstvě dostavěného objektu, zřejměve chvíli manipulace s trezorem, explodoval letitý balíček se starou třaskavinou. Alespoň posudky z několika oborů, defektoskopie, metalografie, technické diagnostiky, chemie a balistiky, nenaznačují, že by něco mělo být jinak.

„Dosavadní závěry znaleckých zkoumání zbraní a jednotlivých fragmentů výbušnin, zajištěných při ohledání místa činu, prokazují, že tyto pocházejí ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století," konstatovala Zoulová.

Kriminalisté, kteří již v den neštěstí vyloučili teroristický útok i jinou formu atentátu a od počátku pracují s verzí, že k výbuchu došlo při neopatrné manipulaci, ale případ ještě neuzavírají. Zoulová zdůraznila, že vyšetřování nadále pokračuje, stejně jako další znalecká zkoumání. „Odborné posudky z oborů genetika, daktyloskopie a výsledky pyrotechnických zkoumání kriminalisté očekávají v příštích týdnech," uvedla mluvčí.

Právě ve čtvrtek večer jednalo o umístění palestinské ambasády suchdolské zastupitelstvo. Místní občané žádají záruky, že objekt nebude pro okolí představovat nebezpečí.