„Palackého náměstí není vhodnou lokalitou pro zřízení takového místa,“ uvedla včera na zastupitelstvu starostka Prahy 2 Jana Černochová. Rada městské části chce zrušit nařízení rady hlavního města kvůli nedostatečné kapacitě místa, blízkosti opravených Zítkových sadů a pomníku legionářů.

Vadí tu především vandalismus. Podle radnice si na něj stěžují i místní obyvatelé. „Právo shromažďovat se ano, ale nikoli na úkor občanů Prahy 2,“ prohlásila Černochová.

Podle starostky by shromáždění byla v pořádku, kdyby byl jasně známý jejich organizátor a tedy i osoba, která nese odpovědnost za případné škody vzniklé při shromážděních v parku nebo na sousoší. Záměr Prahy 2 nyní musí projednat městská rada. Jak se ale již o víkendu nechal slyšet primátor Pavel Bém, zrušení Hyde Parku není vyloučeno.

Vydržel tři roky

O zrušení veřejného shromaždiště na Palackého náměstí se uvažuje tři roky od jeho založení. Takzvaný Hyde Park, kde mohou lidé od 10 do 20 hodin volně seznamovat veřejnost se svými názory, vznikl 17. listopadu 2004.

Název pochází ze stejnojmenného parku v Londýně. Na jeho severovýchodě leží místo zvané Speakers Corner, které ve světě proslulo možností volně a veřejně na něm projevovat své názory.