Dvacáté století se na tváři Národní třídy podepsalo několika demolicemi, mezi něž patřilo i odstranění Braunerova domu na rohu s ulicí Na Perštýně, ve kterém sídlila proslulá kavárna Union. Nicméně došlo i na rozšíření ulice a realizaci staveb nových, dodnes reprezentujících architekturu dané doby. K nim se řadí kupříkladu rondokubistický palác Adria, obchodní dům Máj či Nová scéna Národního divadla.

Proměny Paláce Dunaj

I v první polovině století jednadvacátého prochází Národní třída proměnou, kterou nelze přehlédnout. Zvlášť rušno je nyní nejen na křižovatce se Spálenou ulicí, kde u stanice metra probíhá rekonstrukce obchodního domu Máj, ale i na rohu Národní a Voršilské. Zde se k dokončení hrubé stavby blíží rekonstrukce Paláce Dunaj, který v těchto místech stojí již od roku 1930.

Za dobu své bezmála stoleté existence ale konstruktivistický palác, jenž kolemjdoucí upoutá fasádou obloženou travertinem, již prošel několika úpravami. První etapa jeho rekonstrukce proběhla v polovině 70. let minulého století, druhá pak o zhruba 15 let později.

Nyní se pětipatrový dům, jehož současným vlastníkem je společnost Zeitgeist Asset Management, proměňuje znovu, a to v duchu návrhu architektonické kanceláře Chapman Taylor. Ta je mimo jiné podepsána pod podobou budovy The Flow Building stojící na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice a její rukopis je patrný i na domech v rezidenčním areálu Prague Marina v Holešovicích.

Za Evropou do Dunaje

Kolaudace Paláce Dunaj, který se v rámci rekonstrukce mimo jiné zvýší o jedno patro, je naplánována na závěr letošního roku, administrativní prostory by pak měly být k nastěhování připraveny zkraje roku 2024.

Z celkové kancelářské plochy, přesahující 6 700 metrů čtverečních, je jich v současné době pronajata zhruba polovina. Před více než dvěma lety nájemní smlouvu uzavřela Česká advokátní komora, která zde sídlila do začátku rekonstrukce, počátkem letošního ledna pak Zeitgeist Asset Management oznámil uzavření další smlouvy, a to s tuzemským Zastoupením Evropské komise a Kanceláří Evropského parlamentu.

Nové prostory by se tak měly stát místem určeným pro čerpání aktuálních informací o dění v EU, setkávání se nad evropskými tématy i vzdělávání. Novinkou bude interaktivní centrum „Europa experience“, jehož cílem je atraktivním a zábavným způsobem přiblížit Evropu široké veřejnosti.

„Palác Dunaj je místem, kde se snoubí lesk a noblesa dvacátých let minulého století s nejmodernějšími technologiemi současnosti. Po jeho rekonstrukci se totiž bude jednat o energeticky efektivní budovou. Svou kvalitou i umístěním v centru Prahy tedy skvěle koresponduje s renomé svých nájemců,“ uvedl Peter Noack, CEO společnosti Zeitgeist Asset Management.

Kromě kanceláří a konferenčního sálu Palác Dunaj nabízí také prostory pro obchody a služby, které budou umístěny v přízemí.

21. století na Národní třídě

● Vloni na jaře se z důvodu rozsáhlé rekonstrukce uzavřely všechny prostory obchodního domů Máj, stojícího na rohu Spálené a Národní. Trvat by měla zhruba rok a půl.

● Jen o několik minut chůze dál, na rohu Voršilské a Národní, se už po dva roky pracuje na rekonstrukci Paláce Dunaj, jejíž dokončení je plánováno na závěr letošního roku.

● Novou tvář již má nárožní budova bývalého Domu dětské knihy - nakladatelství Albatros, situovaná na křižovatce ulic Národní a Na Perštýně. Rekonstrukce objektu stojícího na místě Braunerova domu, v němž bývala kavárna Union, byla dokončena v roce 2019.

● Další již dokončenou stavbou se v roce 2017 stal nový polyfunkční dům pojmenovaný DRN, který na rohu Národní a Mikulandské vyrostl na místě provizorního parkoviště.

● A v Mikulandské ještě zůstaňme… Právě zde bylo v roce 2021 dokončeno nové Technologické centrum Vysoké školy uměleckoprůmyslové, které vzniklo transformací bývalé základní školy ve školu vysokou. Studentům slouží od loňského února.