„Asi budeme muset rozmístit na všechno zboží cenovky, jinak lidé nepochopí, že to není výstava,“ říká Jiří Mrázek, polovina týmu, který se skrývá pod značkou Nanovo.

Všude okolo je rozmístěn nábytek z dob reálnému socialismu a člověk má pocit, že se ocitnul v jedné z domácností z oblíbených československých fil­mů.

Instalace poskytuje zajímavý kontrast k ostatnímu zboží, které je vystaveno jen o pár metrů dál. Moderně pojatý kuchyňský porcelán, nejnovější módní trendy nebo extravagantní šperky. To vše pod jednou střechou nabízí již pátý ročník prodejní přehlídky mladého designu DesignSupermaket.

Jeho útočištěm se letos stal Palác Archa, , který dává prostor skoro 150 tvůrcům prezentovat produktový design, grafiku, šperky, módu nebo porcelánové výrobky.

Hlavní část představuje několik místností, ve kterých na provizorních „stáncích“ vystavují autoři své zboží, vedle toho dostali prostor i designéři, kteří nemají ucelenou kolekci, pouze několik produktů. Tato část se jmenuje Market Líba a sousedí s artovým knihkupectvím, plným komiksů, alternativní prózy, odborných knih o designu, fotografii a subkulturním životním stylu.

Součástí prostoru je i kavárna nebo šatna, kam si mohou návštěvníci odložit, aby se jim pohodlněji nakupovalo.

Před čtyřmi lety to byl docela punk

„Vždycky se této akce ráda účastním. Pamatuji si, když začínala před čtyřmi lety. To byl docela punk. Od té doby je stále větší a větší a mně se moc líbí, jak postupuje,“ vzpomíná designérka Markéta Richterová.

Kromě stálých účastníků oslovili organizátoři i tvůrce, kteří se festivalu ještě neúčastnili. „Jsem tu poprvé, ale akce je super. Prostory jsou velmi dobře zvoleni a organizátoři nám usnadnili práci i tím, že nám předpřipravili instalaci. Je to mnohem sympatičtější než Designblok,“ pochvaluje si autorka Lucie Riessová nebo-li Rysska, jež tvoří oblečení, ale také šperky nebo povlaky na polštáře.

Také designéři značky Papelote, specializující se na papírenské výrobky, si DesignSupermaket nemohou vynachválit: „Moc podobných akcí před Vánocemi není. A tato je moc příjemná.”

Soňa Kacerovská