Více než šest a půl milionu lidí navštívilo v minulém roce českou metropoli. Rekordní číslo by však mohlo v příštích letech ještě narůst. Praha se totiž hodlá více zaměřit na bohatší klientelu z mimoevropských destinací, kde stále cítí velký potenciál.

Metropole jsou si blízké geograficky i historicky 

Jenže vlastní propagace na zahraničních veletrzích s tematikou cestovního ruchu je příliš nákladná, proto se magistrát rozhodl spojit síly s největšími konkurenty v regionu.

„Vytváříme novou středoevropskou osu, kde je Praha uprostřed. Jedná se o tři významná hlavní města vzájemně sousedících zemí, které k sobě mají blízko geograficky i historicky," říká radní pro kulturu a cestovní ruch Jan Wolf (Trojkoalice) k projektu Prahy, Vídně a Berlína.

Součástí spolupráce má být dohoda 

Základním východiskem je využití rychlostního železničního koridoru, který spojuje všechna tři města. Ideou do budoucna je, že turista přiletí do Vídně a během svého pobytu postupně navštíví ještě Prahu a Berlín. K cestování mu bude stačit jedna vlaková jízdenka.

Vzájemná podpora má metropolím také ušetřit peníze z rozpočtu. Součástí spolupráce má být dohoda, že každý z partnerů při účasti na mezinárodním veletrhu bude zastupovat i zbylá dvě města. „Ročně máme peníze maximálně na tři světové veletrhy. Takto budeme schopni oslovit daleko více cestovních kanceláří i veřejnosti." dodává Wolf.

Užší spolupráce s Berlínem a Vídní má smysl 

Naopak nevýhodou pro Prahu může být, že zde kvůli návštěvě sousedních metropolí návštěvníci stráví až o dvě třetiny kratší dobu. Za hotely, restaurace a další služby tak utratí výrazně méně. Navíc na ostatní turisticky oblíbená místa Česka, jako je Kutná Hora nebo Český Krumlov, pravděpodobně nezbude čas vůbec.

Přes některé otazníky Kateřina Bártová z Prague City Tourism nápad vítá. Podle ní už nyní zahraniční hosté často spojují návštěvu Prahy i s okolními historickými městy. „Proto má užší spolupráce s Berlínem a Vídní smysl," říká Bártová.

Čtěte také: Na Vánoce a Nový rok přijede do Prahy o pět procent víc turistů