Členové občanské iniciativy Petřín pro život na svém webu upozornili, že v sobotu v ranních hodinách bylo pokáceno několik dřevin v prostoru budoucí stavby. Jak vyplývá z videa uveřejněného na stránkách iniciativy, kácení proběhlo z důvodu vytyčení opěrné zdi.

Přinejmenším zarážející je, že likvidace stromů proběhla navzdory petici s téměř tisíci podpisy s žádostí o zrušení usnesení a zahájení veřejné diskuze s nestrannými odborníky. 

Kácelo se ve vegetačním období

Navíc nebyl předem uskutečněn celoroční denrologický průzkum, který je pro vydání povolení nezbytný. O tom, že se kácelo mimo období vegetačního klidu ani nemluvě. Upozornit na vzniklou situaci chce iniciativa Petřín pro život pondělní tichou demonstrací.  

„Kácení se týká pouze jedné hrušky, jednoho smrku a několika keřů v plotě, na což máme povolení z městské části Praha 1. Do budoucna (v průběhu příštího roku) však plánujeme výsadbu zcela nového ovocného sadu na Petříně. V minulosti kolovalo okolo této stavby mnoho nepravdivých informací a dlouhodobě jsme byli jak s odborníky, tak veřejností, v kontaktu,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Nová stavba by měla vyrůst ve Strahovské zahradě, v prostoru odpočinkového prostranství s pítkem. Vznikne zde objekt s veřejnými toaletami a menším zázemím pro údržbu parku. Budova WC bude částečně zapuštěna do terénu a pojata tak, aby nerušila pohled z horní části zahrady.