Podle celníků však jde pouze o kapku v moři, protože padělků a míst, kde se prodávají, v hlavním městě i v České republice stále přibývá, stejně jako dílen, kde se oděvy z Asie opatřují falešnými značkami.

„U první akce zastavili celníci vytypovanou dodávku. Kontrola pak prokázala, že uvnitř se nacházejí téměř dva tisíce kusů sportovních teplákových souprav jedné ze světových značek. Při druhé úspěšné kontrolní akci celníci na tržnici v Holešovicích objevili bezmála 1200 kusů textilu, kožených výrobků a obuvi,“ popsala mluvčí Celního ředitelství Praha Ivana Dvořáková.

Od začátku roku tak celníci zadrželi již tisíce padělků za desítky milionů korun a předpokládají, že letošek rok překoná počty loňský rok. „Počty zabaveného zboží i jejich hodnota v Praze stoupá již několik let,“ potvrdila Dvořáková.

Zvyšuje se také kvalita padělků a počty padělatelských dílen. „V Praze obvykle nacházíme dílny vybavené speciálními stroji na velkých tržnicích, jako je například v Libuši.V červnu jsme však zatím takový případ nezaznamenali,“ uvedla Dvořáková.

Zboží porušující práv majitelů ochranné známky se navíc stále více objevuje v kamenných prodejnách. „Lze je najít v obchodech po celé Praze. Například poslední z kontrol odhalila tento týden dřevěné panenky opatřené falešnou značkou v obchodu se suvenýry v centru města,“ upřesnila Dvořáková.