Denně tudy projížděly desítky, v teplém počasí i stovky cyklistů. Zřejmě ani jeden z nich netušil, že mu hrozí vážné nebezpečí. Na cyklostezku ve Zbraslavské ulici v Praze 5, která vede z centrado Černošic, se totiž začaly řítit kameny z přilehlé skály.

Technická správa komunikací proto v pondělí místo uzavřela.

Cyklisty místem projíždějí

Přesto, jak se Deník na místě přesvědčil, někteří cyklisté místem projíždějí. Neodradí je ani výstražná značka zakazující vstup. A to přesto, že hrozí další kolaps.

„V místě jsou další převisy, které hrozí zřícením. Největší zbytek, který spadl do těsné blízkosti kolejí, představoval šest kubíků zdravé horniny, které mohou vážit mezi patnácti až osmnácti tunami,“ uvedl pro Deník statik Petr Macháň. „Obáváme se neukázněnosti zejména cyklistů, a proto je vyzýváme, aby se této trase vyhnuli,“ apeluje na uvědomělost cyklistů a návštěvníků stezky mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Chybí výstražné značky

„To, že je stezka zavřená, jsem zjistil vlastně až tady – nikde před tím jsem nenašel žádné výstražné značky, takže bych celé místo musel hodně zdaleka objíždět,“ řekl Deníku cyklista, který si nepřál být jmenován a místem projel.

O neprůjezdnosti stezky a cesty nevěděli ani místní obyvatelé. Pokud by cyklisté chtěli místo objet, museli by využít velmi frekventovanou Strakonickou silnicí. Nebo jet po druhé straně Vltavy, což představuje delší objížďku.

Místo závalu se nachází v neobývané oblasti zhruba 150 metrů od posledních domků v obci Malá Chuchle. Stezka je ohraničena na jedné straně kolejemi železniční trati a na druhé straně skálou. České dráhy v místě snížily rychlost z 90 na 50 kilometrů v hodině.

Zatím se neodklízí

Statik nedoporučil další odklízení. Hornina padala zřejmě kvůli erozi. Skály jsou složené z vrstevnaté břidlice. Pokud na břidlici působí delší dobu mráz a vlhko, které do puklin proniká, může se kus horniny odlomit. Tento přirozeně probíhající proces však v Praze nikdo nekontroluje, takže může hrozit i na jiných místech.

Podobné problémy, s nimiž se již řadu let potýká například severočeské Hřensko, tak mohou nastat i na zbraslavských skalách, či na druhé straně Vltavy.

Skála patří k národní přírodní památce Barrandovské terasy, jejím majitelem je tedy hlavní město Praha a v současné době se o ni stará Odbor ochrany prostředí. Ten by měl také rozhodnout, co se se skálou stane dále. Na místo by měl dorazit znovu statik a geolog a zvážit další kroky.

MICHAELA KADLECOVÁ