„V současnosti se připravují dvě investiční akce. V Domově pro seniory Háje, kde již funguje takzvané Parkinson centrum, se připravuje půdní vestavba za účelem vzniku nového oddělení pro klienty s Parkinsonovou chorobou. Toto nové oddělení bude mít kapacitu minimálně 16 lůžek. V Domově pro seniory Palata je pak připravována výstavba celého nového pavilonu pro klienty s Alzheimerovou chorobou," vysvětlil radní Petr Dolínek, který má na starosti sociální oblast.
S tím, že je potřeba léčbě věnovat více pozornosti, souhlasí i odborníci. „Z hlediska péče o nemocné demencí není podle mně zajištěna včasná a flexibilní péče. Domnívám se, že v této oblasti je co zlepšovat," míní Marie Hronová, ředitelka Pečovatelského centra v Praze 7, které pomáhá nemocným seniorům.
Počet nemocných Parkinsonovou chorobou by se do roku 2030 mohl až zdvojnásobit - každý rok diagnostikují lékaři v Česku 1000 až 1500 nových pacientů. Pomáhat lidem s Parkinsonovou nemocí se snaží například v Domově pro seniory Háje, kde provozují Parkinson centrum.
Proměna stavů hybnosti
Poskytují trvalé i krátkodobé pobyty a funguje tam také denní stacionář. O klienty se stará odborně vyškolený personál, který se musí umět přizpůsobit specifickým stavům, které nemoc provází. Jedněmi z hlavních jsou střídající se stavy „vypnutí" a „zapnutí", kdy se proměňují stavy hybnosti.
V domově na Jižním Městě chce nyní magistrát investovat třicet milionů korun do dalších šestnácti lůžek.
„Tento počet se může zdát na první pohled nízký, avšak je nutné si uvědomit, že Parkinsonik potřebuje samostatný pokoj z důvodu nestandardního denního a nočního režimu klienta," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek, který má na starosti sociální oblast. Doplnil, že současné vedení Prahy se chce podpoře zařízení pro pacienty s Parkinsonem dále věnovat.
Situace je kritická v případě pacientů s Alzheimerovou chorobou. Ta se na rozdíl od Parkinsonovy nemoci, která se mnohdy začne projevovat ještě před čtyřicítkou, obvykle objeví až v seniorském věku. Různými typy demence trpí podle informací České alzheimerovské společnosti jenom v Praze téměř dvacet tisíc lidí, v Česku je to celkem 153 tisíc lidí.
Podle ředitelky Pečovatelského centra na Praze 7 Marie Hronové je situace v hlavním městě ohledně kapacit pro pacienty s demencí špatná. „Naše pobytová odlehčovací služba v Kamenické ulici je zcela obsazena a klienty musíme odmítat," uvedla s tím, že zásadní je kromě kapacit lůžek také poradenství pro pečující rodinu.
Centrum nyní ve spolupráci s radnicí sedmé městské části připravilo osvětovou kampaň, která má vysvětlit pečujícím, že obrátit se na odbornou pomoc není osobním selháním, ale rozumným krokem.
Výstavba nového pavilonu
Aby situaci v Praze ulehčilo, chce vedení magistrátu začít stavět nový pavilon. Ten by měl poskytnout pro nemocné demencí celkem 55 lůžek.
„Pavilon, který se pravděpodobně bude jmenovat Oáza, se bude stavět vedle naší původní budovy a bude nabízet 55 lůžek. Bude to pobytová sociální služba pro pacienty trpící střední a těžší formou demence," vysvětlila Marta Dzúrová z Domova pro seniory Palata na Praze 5, kde by mělo nové zařízení do roku 2018 vyrůst.
Parkinsonova a Alzheimerova nemocParkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy, kterou onemocní lidé zpravidla mezi 50. a 60. rokem života. Každý desátý nemocný uslyší tuto diagnózu už před 40. rokem, právě u těchto mladších pacientů je potvrzena souvislost s mutacemi genů. Každý rok diagnostikují lékaři v Česku 1000 až 1500 nových pacientů, v roce 2030 by tak mohlo v Česku žít až 40 tisíc lidí s Parkinsonovou chorobou.
Demence je postupné zhoršování funkce mozku, které nejčastěji způsobuje nevyléčitelná Alzheimerova choroba. Většina lidí onemocní v pokročilejším věku, nemoc však může postihnout i třicátníky. Demencí podle České alzheimerovské společnosti trpí jeden ze třinácti lidí starších 65 let, jeden z pěti lidí nad 80 let a každý druhý nad 90 let. V Česku trpělo demencí v roce 2014 na 153 tisíc lidí.
Čtěte také: Klienty Anavity s Alzheimerovou chorobou rozesmál herec Jiří Lábus