Takovou zkušenost majíněkteré pražské nemocnice.

Například vThomayerově nemocnici vKrči nezaplatil za ošetření každý desátý Pražan. Na vedení zdravotnického zařízení teď leží nelehký úkol: vyřešit, jak bude ve vymáhání částek postupovat.

Vymáhání bude nesnadné

Firmy, které se touto činností zabývají a které už také nemocnice měsíce intenzivně kontaktují, však pravděpodobně přijdou zkrátka. Zařízení si je nemohou najmout zjediného důvodu: nesmějí informace opacientech poskytovat třetí osobě.

„Pokud bychom to udělali, porušili bychom tím zákon na ochranu osobních údajů,“ objasnila mluvčí Thomayerovy nemocnice vKrči Martina Štanclová. To, jak si svymáháním poradí, říct nedokázala. „Zatím jsme žádné řízení nezahájili. Pravděpodobně se jimi bude zabývat právní oddělení nemocnice. Teď je ale otázkou, zda se vynaložené výdaje vyplatí,“ doplnila.

Jen za leden nezaplatilo krčským lékařům zhruba dva a půl tisíce pacientů. „Na ambulancích jsme vlednu ošetřili 16354 lidí, třináct procent znich třicet korun odmítlo dát. Upohotovostí je to ještě horší, poplatek nedal každý pátý pacient. Z3516nemocných uhradilo devadesát korun jen 2902znich,“ upřesnila.

Nesvědomitých patnáct procent

Ve Všeobecné fakultní nemocnici nejčastěji nemocní nezaplatili za hospitalizaci. Podle asistentky ředitele Petry Pekařové je nesvědomitých zhruba patnáct procent propuštěných lidí. „Toto číslo ale nemusí být přesné, protože pacienti mají osm dní na to, aby částku doplatili,“ sdělila. Na pohotovosti měli zdravotníci problém se zhruba 130pacienty ze1868.

Údaje za ambulance a pohotovosti vnemocnicích se však výrazně liší. Například sekretářka ekonomického náměstka ve Fakultní nemocnice na Bulovce Deníku tvrdila, že za celý měsíc neuhradilo poplatky vcelé nemocnici 120pacientů, a to ne proto, že by zaplatit odmítli, ale neměli usebe doklady nebo hotovost. Tři sta třicet jeden pacient dluží například Ústřední vojenské nemocnici.

Problémy Na Františku

Nemocnice Na Františku si za leden může odečíst ztrátu ve výši 23000 Kč. Svou velikostí a počtem ošetření se sice zdaleka sfakultními kolosy nemůže srovnávat, ale má jednu nevýhodu. Jedná se ospádovou nemocnicipro celou Prahu 1.

„Je na denním pořádku, že nám sem vozí sociální případy zhlavního nádraží, a od těch peníze nikdy neuvidíme. Když nezaplatí po návštěvě lékaře, vystavíme jim podle zákona dlužní úpis. Ten ale většinou při odchodu vyhodí,“ uvedl mluvčí nemocnice František Juřina. Zařízení už vybralo za ošetření a hospitalizace 538680 korun.