Doslova boj o pacienty mezi sebou v posledních týdnech svádějí někteří pražští praktičtí lékaři a „řetězec rychlého ošetření“ Moje ambulance, která sídlí v nákupním centru Nové Butovice.
Během několika týdnů se v soukromé ordinaci zaregistrovalo už pět tisíc pacientů. Metody, jak získat klientelu, připomínají spíše reklamní akce mobilních operátorů. „Když změníte lékaře a začnete chodit do Mojí ambulance, nebudete muset čekat, dostanete stokorunovou poukázku na nákup v lékárně, a ošetření budete mít k dispozici až do osmi do večera,“ lákají Pražany brigádníci v okolí pražských stanic metra.
Praktici se zlobí: je to neetické
To však pražští lékaři považují za nestandardní. „Je naprosto neetické, aby se někdo vnucoval do přízně pacientů tím, že jim bude dávat dárky. Lékař má především léčit,“ myslí si nuselská lékařka. „Na letácích jsou nabízeny věci, které jsou samozřejmé. Vstupní prohlídky zdarma? Ta je přece pojišťovnou hrazena vždy,“ zlobí se zase mluvčí praktických lékařů Irena Kudrnovská.
Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára však neoprávněně: „Vylepit si v čekárně, že je vstupní prohlídka zdarma, přece může každý. Lékaři se tím ale nezabývají,“ říká.
Na stranu Mojí ambulance se přiklání také mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „V současném systému to není nastaveno tak, že by lékaři nemohli získávat nové pacienty pomocí letákového náboru. Samozřejmě, pokud má někdo praktika, se kterým je spokojen, asi těžko se nechá na ulici odlákat k jinému. Pokud ale pacientovi u svého lékaře něco chybí, například delší otevírací doba, má možnost si ho takto vyměnit. A to je v pořádku,“ domnívá se.
Chystají další pobočky
Zatímco praktikům se odchodem pacientů pomalu snižují příjmy od zdravotních pojišťoven, ordinace s otevírací dobou až do dvaceti hodin do večera si dává čím dál smělejší cíle: rozšířit pobočky po celé Praze. „Chceme se zaměřit i na další lokality poblíž pražských nákupních center. Lidé by tak v budoucnu měli mít služby po ruce například ve Vršovicích nebo v Praze 4,“ řekla Deníku výkonná ředitelka sítě Moje ambulance Lenka Laníková s tím, že poboček bude v Praze tolik, kolik jich bude potřeba.
Podle Kudrnovské, která sama provozuje praxi v Praze 6, by si však každý pacient měl dopředu rozmyslet, jaké služby od lékaře požaduje. „Výhoda u praktiků je v tom, že je pokaždé ošetřuje ten samý doktor, vMé ambulanci se střídají, a tak neznají pacientovu rodinnou anamnézu tak dobře. Ze zkušenosti lékařů z jiných měst vím, že se mnohde pacienti ke svému praktikovi vrátili. Ten už ale nemusí mít potom místo,“ upozorňuje.
Ne všem ordinacím poblíž butovické konkurence však pacienti ubývají. „Zatím nám přišla jen jedna žádost o kartu. Máme většinou starší pacienty, kteří by třeba z Velké Ohrady do Butovic ani nedojeli. Registraci neukončili ani manažeři nebo podnikatelé, kterým by mohla vadit naše kratší pracovní doba,“ řekla Deníku zdravotní sestra v ordinaci lékařky Světluše Neumannové.