Řeč je o vyvíjeném preparátu 9219, který by mohl léčit nemocné s rakovinou lymfatických uzlin a chronickou leukémií.

Na pražský Ústav hematologie a krevní transfuze a I. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice, kde by se účinky přípravku mohly začít za několik měsíců ověřovat, se už obrátily desítky pacientů.

Chtějí jen jedno: aby je lékaři do testování zařadili. Mnozí z nich jsou dokonce ochotni zaplatit i nemalé částky. A to přesto, že výsledek testování je nejistý.

Profesor Pavel Klener, který v obou zmíněných lékařských zařízeních působí, k tomu podotýká, že snahy žadatelů jsou zbytečné. „Většina pacientů, kteří se k nám hlásí, si to špatně vyložila. Nemocné si budou vybírat sami lékaři. Budou to ti,kteří už byli léčeni jiným způsobem.

Ne každý je vhodným kandidátem

Letos totiž začne jen první fáze klinického zkoušení, což znamená, že se nesleduje protinádorový účinek léku, ale jestli je látka pro člověka bezpečná, v jaké se má podávat dávce a jak se vylučuje,“ řekl Deníku Klener. Pacienti rovněž musí splňovat určitá kritéria – nesmí být například starší 65 let nebo trpět jinou nemocí.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza tvrdí, že případ rozvířila média. Nadšený z toho není především proto, že u řady pacientů vzbuzují falešnou naději. „Pokud se dotyčný chce do testování zapojit, může si o tom promluvit se svým ošetřujícím lékařem. Ten pak o jeho vhodnosti rozhodne. Dopisy v tomto případě nepomohou,“ radí Bříza.

Pokusy budou trvat několik let

Podle Evy Mikocziové z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky je nová látka mimořádně účinná. Jediná její injekce dokázala zbavit psa nádoru za šest dní.

Ve vývoji látky,kterou objevili čeští vědci, nyní pokračuje americká farmaceutická firma Gilead Sciences. Její zástupci dosud nepodali žádost Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, s testy by se ale mělo začít už po prázdninách. Pokud by se lék osvědčil, mohli by se jím pacienti začít léčit nejdříve za šest let.

Nádory lymfatických uzlin trpí v Česku skoro dvacet tisíc lidí, účinky nového preparátu se budou ověřovat na čtyřech stovkách z nich.

O testování jsem také přemýšlela, přiznává pacientka

O tom, že informace o testování nového léku proti rakovině lymfatických uzlin vyvolala mezi pacienty rozruch, ví své také devětadvacetiletá Jana z Prahy. Když se o úspěchu českých vědců, kteří látku vyvinuli začalo mluvit v televizi a psát v novinách, ihned ji zavolal její tatínek: „To by bylo skvělé, kdyby ses mezi ty lidi dostala,“ konstatoval.

Při schůzce se svým lékařem se tedy na možnost ihned zeptala. „Doktor mi vysvětlil, že lék může zabrat jen na určitý druh lymfomů, a já bych pro výzkum nebyla ta správná. Navíc se teprve mají zkoumat nežádoucí účinky a podobně,“ řekla Jana.

Rakovinou lymfatických uzlin trpí už od třinácti let a nemoc se ji několikrát vrátila.