Podle Johnové je problém v tom, že ačkoliv existuje usnesení zastupitelstva z ledna roku 2018 (tehdy ještě měla většinu koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice – Zelení, KDU-ČSL, STAN) o převodu zdravotnického zařízení do rukou magistrátu. Praha by tak na břehu Vltavy získala metropolitní nemocnici celoměstského významu. Spokojeni byli kritici zvažované privatizace v čele s Janem Čižinským (Praha sobě), který před posledními komunálními volbami ještě jako lidovecký zastupitel a starosta sousední Prahy 7 transakci prosazoval.

Podle další loňské dohody měly budovy nemocnice zůstat nadále v majetku místní radnice. Jenže Johnová tvrdí, že nové vedení Prahy 1 „otočilo“ a jednání blokuje, aniž by předložilo jakýkoliv vlastní návrh.

„Tyto nahodilé kroky jsou hazardováním s nemocnicí. Připadá mi, že si Praha 1 bere zaměstnance a pacienty jako rukojmí. Nás zajímá zajištění a ochrana zdravotní péče pro Pražany,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. Johnové vadí, že starosta Hejma požádal o dotaci 42 milionů korun (bez vymezení jejího účelu) jen pár dní před konáním zastupitelstva – co na tom, že se kvůli koronavirové nákaze schůze nakonec zrušila.

Ztrátovost jako záminka k privatizaci

Johnová si zároveň v tiskovém prohlášení postěžovala, že se jednání neposouvají dopředu a že Nemocnice Na Františku musí řešit provozní ztrátu v desítkách milionů korun ročně.  A Praha 1 chce podle jejích slov po magistrátu jen „nahodilé lepení“ děr v rozpočtu.

„Takové jednání nejenže bezprostředně ohrožuje schopnost nemocnice sloužit pacientům a chovat se odpovědně vůči svým zaměstnancům, ale také znovu otevírá úvahy, zda není cílem zdůvodnit ztrátovostí převod nemocnice do soukromých rukou, kdy by mohla přestat sloužit běžným Pražanům,“ vrátila zástupkyně Čižinského koaličního hnutí do hry téma privatizace.

Městská část reagovala v podsatě ihned a proti „ničím nepodloženým útokům“ se ohradila. Podle Hejmy převod do soukromého sektoru nehrozí. Praha 1 je připravena dál nést odpovědnost za „zachování kvalitní zdravotní péče o všechny Pražany“. Radnice chce s vedením metropole jednat o další způsobu provozování i financování Nemocnice Na Františku a začlenit ji do pražské sítě zdravotnických zařízení.

Starosta tvrdí, že ekonomická situace je i díky práci ředitele Davida Erharta a uzavření smluv se zdravotnickými pojišťovnami relativně stabilní. O neinvestiční dotaci zástupci Prahy 1 přesto požádali, protože úhrady z veřejného zdravotního pojištění nestačí na nezbytnou rekonstrukci areálu ani na modernizaci vybavení nemocnice.

Podle tiskové zprávy nabízí Praha 1 dlouhodobé řešení, kam patří také zřízení nového stanoviště zdravotnické záchranné služby. Příspěvková organizace magistrátu totiž dlouhodobě hledá vhodné zázemí. Johnová se v únoru zmínila o tom, že plánované sídlo pražských záchranářů by mohlo být v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově.

Co udělala radní Johnová? Nic!

„Vyjádření paní radní Johnové považuji za naprostou nehoráznost. Za rok a půl nebyla schopna připravit ani koncept systému metropolitního zdravotnictví, na který se neustále odvolává,“ prohlásila Jaroslava Janderová (ODS), zastupitelka hlavního města, která v radě městské části předseda zdravotnické komisi.

„Městská část a Nemocnice Na Františku zřídily oddělení COVES – speciální oddělení pro nemocné s covid-19, které je k dispozici celé Praze. Co udělala paní Johnová? Nic!“ dodala Janderová. Nemocnice navíc podle ní poskytuje péči i obyvatelům okolních čtvrtí za peníze radnice Prahy 1. Dá se tedy čekat další emotivní diskuze na prázdninovém zastupitelstvu.