"Já pokud mám volnou chvíli, tak se věci věnuji. Občané zasílají své podněty, teď jeden z nich se chystám zkoumat. Týká se jedné publikace z roku 1938, ale musím se napřed podívat do Národní knihovny," řekl.
Spor o to, zda Peroutka v určité fázi své novinářské kariéry vyjadřoval sympatie k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, začal, když Zeman loni v lednu na pražském fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Dokazoval to citací z článku, jehož autorem je prý Peroutka. Loni v dubnu Peroutkova vnučka Terezie Kaslová kvůli tvrzení prezidenta zažalovala stát a požaduje omluvu.
Pokusy o smír
Právníci Hradu a vnučky novináře se několikrát neúspěšně pokusili najít smír. Termín soudního jednání je stanoven na středu 2. března. Zeman počátkem ledna uvedl, že se na soud těší a má připravený soubor dokumentů, které potvrzují, že Peroutka podlehl nacistické ideologii.
Kritici Zemanova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Peroutka za první republiky patřil k neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Byl demokratem a kritikem nacismu i komunismu.
Podle Zemana ale v době protektorátu Peroutka napsal několik článků, ve kterých se vyjadřuje pochvalně o Hitlerovi. Je prý obtížné je dohledat, protože Peroutkovy texty podléhaly cenzuře. Proto se podle Zemana dosud nenašel článek s názvem Hitler je gentleman, na který odkazoval v projevu. Existenci článku už dříve zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Zeman trvá na tom, že text četl.
Čtěte také: Právníci vnučky Peroutky a Hradu smír nenalezli