„Více než polovina obyvatel České republiky si myslí, že oběť může být za znásilnění spoluzodpovědná. Například vyzývavým oblečením, opilostí nebo výskytem na opuštěném místě. Podle statistik se však většina znásilnění vůbec neděje pozdě v noci po diskotéce v odlehlé části parku a s neznámým pachatelem. Naše výstava chce připomenout, že znásilnění nejčastěji páchá člověk, kterého oběť dobře zná – kamarád, partner, spolužák, kolega, manžel nebo jiný příbuzný, a proto na oblečení nezáleží. Obracení viny z pachatele na oběť ničemu nepomáhá a pouze prohlubuje utrpení přeživších. Vina za znásilnění je za všech okolností na straně pachatele,“ říká Irena Hůlová z Amnesty International Česká republika.

Většina oblečení prezentovaná na výstavě byla vybrána na základě konkrétního popisu skutečných ženských i mužských obětí a přeživších znásilnění. Některé kusy jsou dokonce přesně ty, které měla daná oběť před znásilněním na sobě.

Výstava je přístupná přímo z ulice na adrese Štěpánská 37, nedaleko Václavského náměstí v Praze. K vidění bude do 5. května. Výlohu k instalaci výstavy poskytl club Swim, který sídlí na stejné adrese.