Respekt tvrdí, že Skripal, kterého v roce 1995 naverbovala do svých služeb britská tajná služba MI6, měl v ruských tajných službách mnohem významnější pozici, než se uvádí. V první půlce 90. let vedl personální oddělení vojenské rozvědky GRU, takže měl prý vynikající přehled o rozmístění jejích agentů v Evropě a u části z nich znal jejich totožnost.

Poté, co se Skripal usadil v Británii, začal podle Respektu s MI6 spolupracovat na rozkrývání ruské agenturní sítě. "Za tím účelem pak také Britové umožnili setkání se Skripalem i bezpečnostním představitelům z partnerských zemí, s nimiž mají užší kooperaci - od devadesátých let mezi ně patří i Česko. Minimálně jednou - v roce 2012 - Skripal navštívil Prahu, a byť se tu zdržel jen krátce, byla údajně jeho cesta pro zdejší tajné služby přínosem," tvrdí týdeník.

Policie identifikovala podezřelé v případu otráveného agenta Skripala

Británie označila za viníka útoku novičokem Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka. Prezident Miloš Zeman poté prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodala vojenská rozvědka, se novičok na území ČR v malém množství vyráběl a testoval - a to navzdory tomu, že jiná zpráva BIS to vyloučila. Rusko Zemanovy výroky uvítalo s tím, že vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů vůči Moskvě.

Protichemické jednotky v Salisbury
Skripala otrávil novičok. OPCW potvrdila závěry britských vyšetřovatelů

Ministerstvo obrany v reakci na vyjádření prezidenta uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Obrana vyloučila, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří. Podle ministerstva zahraničí se v Česku netestovala tatáž látka, kterou byl otráven Skripal.