Hlavní město a Středočeský kraj přesunuly středisko do větších prostor v reakci na zesílení proudu válečných migrantů z Ukrajiny. Asistenční centrum nabízí nově příchozím komplexní podporu od registrace u cizinecké policie a pojišťovny po zprostředkování ubytování, sociálních dávek či zaměstnání až po zdravotní i psychologickou péči. Uprchlíci mohou také rovnou využít služeb sousedního očkovacího centra a nechat se vakcinovat proti koronaviru

„Centrum má 70 přepážek, na kterých se odbavuje procedura cizinecké policie, je zde pracoviště hasičů, kteří zabezpečují ubytování, je zde pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ uvedl šéf pražských hasičů Luděk Prudil, podle kterého bude po vyladění počátečních komplikací možné odbavit kolem dvou tisíc lidí denně.

„Dospělé i jejich děti je potřeba co nejrychleji stabilizovat po psychické, fyzické i finanční stránce. Podařilo se nám zajistit napojení na zdravotnickou péči a nyní řešíme spolupráci s Úřadem práce, aby si lidé z Ukrajiny mohli zažádat o dávky v hmotné nouzi nebo abychom jim pomohli zprostředkovat práci,“ uvedla radní Milena Johnová (Praha sobě) už v úterý po otevření asistenčního centra v Městské knihovně.

Radní Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) sdělil, že Středočeský kraj otevřel nová menší centra v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi. „Jsme připraveni případně otevřít další,“ dodal.

S chodem velkého centra na Vyšehradě pomáhají také zaměstnanci a brigádníci městské turistické agentury PCT. „Naše společnost se chce zapojit i do skutečné pomoci, proto jsme případně i připraveni uzavřít některé z našich objektů, aby naši zaměstnanci mohli pomoct s koordinací v Kongresovém centru. Stejně tak se do pomoci zapojí někteří z našich průvodců, kteří mluví rusky a ukrajinsky a budou zde plnit roli tlumočníků,“ upřesnil předseda představenstva PCT František Cipro.

PCT rovněž čerstvě snížila odhadovaný počet zahraničních návštěvníků Prahy v letošním roce. Kvůli válce na Ukrajině se nejspíš na konci roku nepodaří naplnit cíl 50 procent oproti období před začátkem pandemie (2019). Do Prahy už letos nepřijedou téměř žádní turisté z Ruska a kvůli konfliktu ubude i Američanů a Asiatů.

Pražský magistrát kromě vlastní pomoci Ukrajincům zprostředkovává i ubytování, které uprchlíkům nabízejí občané či firmy. Potřebné informace jsou na webu https://pomocukrajine.praha.eu/.