„V České republice to s otevřeností vypadá celkem dobře. Za uplynulý rok došlo i ke zásadním změnám i na legislativní úrovni. Ještě vloni úřady a města, která publikovala otevřená data, vypadala jako partyzánská," řekl advokát otevřených dat z Fondu Otakara Motejla Michal Tošovský. V současné době publikují svá data ministerstva, Česká obchodní inspekce nebo jednotlivá města.

Data v souvislostech

Samotné zveřejnění dat ale už nestačí. Nekonečné tabulky čísel běžnému uživateli či občanovi nic moc neřekne. Je proto důležité převádět informace do souvislostí. To dává prostor vývoji nových aplikací. „Bohužel tohle všechno je pouze na úrovni plánů. Jde o kvalitu dat. Lidi zajímá agenda úřadů, co konkrétně dělají. Předmětem další debaty tak budou další možnosti zveřejnění dat," sdělil Tošovský.

Jeho slova potvrzuje Martin Petera, provozní ředitel domény CZ.NIC. „Nás zajímá vše, co má přidanou hodnotu pro uživatele. Data jsou tudíž stejně důležitá jako aplikace," uvedl. Jako příklad uvedl například finskou praxi, kdy pracovníci vlády stvořili velký projekt zahrnující mnoho aplikací, které shromažďují data veřejné dopravy, restaurací, věkového rozložení obyvatel či obraty obchodů.

Takový projekt je ale v tuzemských poměrem v nedohlednu. Podobné věci se věnují na ministerstvu financí pouze dva lidé. „Pokud máte hodně peněz, není složité takový projekt vytvořit. Musí to proto pochopit i politici, že je něco podobného potřeba," řekl manažer projektu otevřených dat ministerstva financí Benedikt Kotmel.

Přelomový krok

V lednu už spustili zveřejňování faktur a smluv za posledních pět let. „Byl to přelomový krok, ale také soubor, se kterým nešlo pracovat. Bylo to složitější, takže mnoho lidí se v něm neorientovalo. Proto je potřeba data vizualizovat, zpracovávat a dávat je do souvislostí. Publikovat samotné informace je dobré, ale musí tu být někdo, kdo je bude zpracovávat," upozornil Kotmel.

Jednou z dalších platforem kromě ministerstva financí je ještě portál eGovernment. „Kdo chce data zveřejnit, dá je do katalogu, ale jsou i takové instituce, které je musí zveřejňovat. I tak bychom ale chtěli naši práci rozvíjet," uvažuje hlavní architekt eGovernmentu ministerstva vnitra Petr Kuchař.

Kvůli poptávce po zpracování vyhlásil Fond Otakara Motejla už třetí ročník soutěže, jak podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Autoři mohou hlásit své aplikace do konce října. Vítězové získají finanční i věcné ceny.

V posledním ročníku se objevila řada aplikací, která pomáhají běžným občanům. Vítězný projekt edesky.cz přehledně zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách měst a obcí. Například oznámení o uzavírkách silnic či prodeji obecních pozemků. Užitečnou službou nejen pro handicapované je WC kompas mapující dostupnost a kvalitu veřejných toalet.

Komunikace s lidmi

Aplikace DATY.cz zase sbírá informace o firmách a jejich aktivitách a upozorňujeme na nové obchodní příležitosti nebo rizika s těmito společnostmi spojené.

„U nás existuje poptávka po celé věci. Například jedna soukromá firma si drží data o jízdních řádech sama pro sebe. Je potřeba je rozhýbat a dát prostor i dalším," pomyslel si Petr Kuchař.

Michal Tošovský vidí za publikováním dat také hlubší porozumění. „Instituce a města by si měla uvědomit, co je jejich zájmem. Jestli jde o informace, které musí povinně zveřejnit, jestli jde o chráněná data a podobně. Je totiž žádoucí, aby úřady komunikovaly s uživateli. Někdy totiž může přijít zklamání, když jsou ochotní publikovat data, ale dál už s nimi nepracují," uvedl Tošovský.

Takovým příkladem je například umístění naskenovaného dokumentu na úředních deskách. Vynálezce portálu edesky.cz takové dokumenty převádí do textové podoby, takže lidé mohou klíčová slova v těchto dokumentech najít pomocí vyhledávače.