Dokládají to statistiky hygieniků: virovými horečkami přenášenými komáry se v posledních třech letech nakazilo 18 lidí. V minulosti se přitom takové choroby v databázi zdravotníků vůbec nevyskytovaly.
Věci se mění
„Je pravda, že se něco mění. Zaznamenáváme nové druhy hmyzu, které se sem přesouvají z jihu a jihovýchodu, hlavně z Balkánu. Dostávají se sem Moravským úvalem a pomalinku se šíří po Čechách. S tím souvisejí i nová onemocnění,“ říká Jan Votýpka z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Většina exotických nemocí, se kterými lidé navštíví lékaře, je sice podle něj stále dovezených z dovolené, začínají se ale objevovat i případy tuzemské. „Jde například o západonilskou horečku, jejíž výskyt kolegové opakovaně potvrdili na jižní Moravě. Koluje hlavně mezi hmyzem a ptáky, občas se ale do toho koloběhu dostane i člověk. Například když jsou někde lokální povodně nebo jiné výjimečné události, při kterých se komár namnoží. To pak riziko vzrůstá,“ uvedl.
Chorobu podle něj přenáší hlavně druh Aedes albopictus neboli komár tygrovaný. „Ten se do Česka dostává v létě, a to spolu s kamionovou dopravou z jihu. Založí dočasné populace, které sice v zimě umírají, mezitím ale mohou napáchat drobné lokální problémy,“ tvrdí Votýpka.
Virus ale vědci nedávno odhalili také u komára rodu Culex modestus. Ten se vyskytuje především u rybníků na jižní Moravě. „Není ale vyloučeno, že se objevuje i jinde v republice,“ upozornil epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Prozatím se ale podle něj neprokázalo, že by tento druh dokázal přenést chorobu na člověka.
Nebezpečím nejsou jen viry
Nejde ale jen o viry. Na českém území už se zabydlel také vlasovec psí – parazit, kterého dřív odborníci také řadili spíš do tropů a subtropů. „Říká se mu srdeční červ, protože se zvířatům dostává do srdce. Nejprve napadal jen psy, pro které může být smrtelný, ale později ho začali mít i lidé. U těch ale naštěstí není tak nebezpečný, protože zůstává jen v podkoží,“ doplňuje parazitolog.
Podle šéfa ochranářské společnosti Česká krajina Dalibora Dostála bude podobných případů přibývat. „Kvůli změnám klimatu budeme stále častěji potřebovat očkování proti exotickým nemocem nejenom při cestě do dalekých tropů, ale i při pobytu tady v Evropě,“ zhodnotil.